Každý z Jónských ostrovů je jiný. Mohou se pyšnit jak přírodními, tak historickými krásami a na rozdíl od ostatního Řecka i mírnějším podnebím. Třeba Kefalonie je největším Jónským ostrovem a krajina je tu proto celkem různorodá. Zakynthos je vedle krásných pláží na pobřeží ve vnitrozemí hornatý a turisté zde rádi jezdí na výlety do skal. A třetí oblíbený jónský ostrov Korfu láká turisty na jedny z nejčistších pláží oceněných "Modrou vlajkou čistoty".

Modrá je dobrá…

Začněme u ostrova Kefalonie. Jeho západní pobřeží je lemováno příkrými útesy a půvabnými oblázkovými plážemi, z nichž nejlákavější jsou pláže Myrtos a Petani. Naopak jih ostrova vás obtočí životem pulzujícími květinovými terasami. Místní pláže se zlatým pískem jsou také ideálním místem pro odpočinek.

Pravděpodobně nejzajímavější atrakcí ostrova je jeskynní jezero Melisani. Nachází se severovýchodně od hlavního města Kefalonia. Někdy se také označuje za jezero nymf, neboť podle starých legend se zde tyto nadpřirozené bytosti scházely. Jezero je charakteristické především prostorem, ve kterém se nachází.

Vysoká jeskyně má totiž otevřený strop, takže ze shora přichází skrz skály a listí stromů světlo, které se v čisté vodě roztančí na hladině a vytváří vskutku pohádkové tyrkysově modré odstíny barev. Celé jezero si můžete prohlédnout z lodiček, které sem pravidelně jezdí. Ideální je čas oběda, kdy slunce padá otvorem v jeskyni přímo kolmo na hladinu.

Spory o Odyssea

Ač se poblíž ostrova Kefalonie nachází břehy Ithaky, v poslední době vznikají pochybnosti, že své jméno nese neprávem. Robert Bittlestone se domnívá, že pravým sídlem hrdiny Odyssea byl jeden z poloostrovů Kefalonie, který byl dříve volně ukotven mimo pevninu. Je tedy dosti možné, že pravá Ithaka je dnes přímo součástí ostrova Kefalonia.

Smaragd Středozemí - Korfu

Označení smaragd Středozemního moře se může někomu zdát přitažené za vlasy, ale ten, kdo Korfu navštívil, nemůže nesouhlasit. Nejzelenější z řeckých ostrovů leží jen několik desítek kilometrů od italského „podpatku“ a dovolenkovou stálicí není jen dnes - vždyť sem před striktní etiketou vídeňského dvora utíkala na svůj zámeček už slavná císařovna Sissi.

Klášter Vlacherna na Korfu je nejfotografovanějším objektem ostrova

FOTO: CK MILE

V encyklopediích ho naleznete pod označením „nejchladnější“ řecký ostrov, ale uvozovky jsou tu víc než kde jinde namístě. V hlavní sezóně, v červenci a srpnu, teplota neklesá pod 27 stupňů, a proto sem vyráží desetitisíce turistů z celé Evropy. K tomu nezapomeňte přičíst i dlouhé a široké pláže s kompletním servisem. Nejvyšší kvalitu zaručuje „Modrá vlajka čistoty“, kterou se mohou pochlubit. A pro rodiny s malými dětmi je určitě podstatná informace, že vstup do moře je tady hodně pozvolný.

Korfu patří k největším ostrovům Středozemí a délka jeho pobřeží přesahuje dvě stě kilometrů. Letovisek a dovolenkových resortů je tu nepočítaně. Na severozápadě ostrova leží střediska Agios Stefanos a Arillas, kam každý rok vyráží za svojí dovolenou i spousta Čechů.

Narozdíl od jiných letovisek, která se v hlavní sezóně potýkají s velkým náporem turistů, jsou letoviska Agios Stefanos i Arillas přelidněnosti ušetřena. Na jednom konci pláží v ústraní se navíc nacházejí i neoficiální místa pro nudisty.

Agios Stefanos patří ke klidnějším letoviskům

FOTO: CK MILE

A ty, které celodenní plážový relax snad omrzí, láká na výlet hlavní město Korfu Kerkyra, nebo některý další z deseti Jónských ostrovů – ať už je to Ithaka, Lefkada nebo Zakynthos. Stačí si jen vybrat.

KAM NA VÝLET?

Lodí až za Odysseem

Pokud vám ostrovy Kefalonie a Korfu budou připadat malé, můžete se vydat k jejich „kolegovi“. Z přístavu na Kefalonii se podnikají výlety na ostrov Zakynthos. V itineráři zde najdete i zastávku na pláži s vrakem (Navaggio) či návštěvu tzv. modrých jeskyní. Kromě Zakynthosu se můžete ale vydat i na Ithaku - bájný domov Oddysea

Související články o Řecku:

V rubrice Léto u moře jsme nedávno psali také o Bulharsku, Makarské riviéře nebo  žhavém španělské pobřeží Costa Brava. Přehled všech vydaných článků naleznete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Léto u moře

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd do Řecka

Cestovní kancelář MILE, specialista na zájezdy Řecko, Bulharsko, Turecko, Chorvatsko, Itálie atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Řecko:

Hotel Bardis

Stylový hotel ideální pro strávení klidné rodinné dovolené - pláž 120 metrů, centrum 250 metrů, pokoje dvoulůžkové. Odlétá se každou sobotu.

Studia a apartmány Zest

Moderní jednopatrová vilka v osadě Xi a v ní studia a apartmány. Objekt má vlastní bazén, k moři je to 450 metrů. I sem se odlétá každý týden v sobotu.

Studia Reparo

Prosvětlená dvoulůžková studia v jednopatrové vilce jen 100 metrů od pláže. Pokoje mají vlastní sociální zařízení. Odlety z Česka každý prázdninový týden.

 Autor: Ondřej Moravec & CK MILE