Na jihovýchodním pobřeží zkrášluje už tak nádhernou krajinu Národní park Glacier Bay, ledové království, jaké na planetě nemá mnoho konkurentů. V překladu Ledovcový záliv zaujímá 13 300 kilometrů čtverečních, které jsou napěchované rozmanitými přírodními krásami. Asi 10 500 kilometrů čtverečních tvoří nedotčená divočina.

Celé území je tak vzácné, že se v roce 1925 stalo první přírodní památkou Spojených států. Národním parkem se stalo v 80. letech. Tato chlouba Severní Ameriky leží na jihovýchodě Aljašky, západně od hlavního města Juneau.

Do parku jen vzduchem nebo po vodě

Zajímavé, ale naprosto pochopitelné je, že do parku nevedou žádné běžné cesty. Turisté se sem vydávají letadlem nebo lodí – v letních měsících připlouvají trajekty do přístaviště Bartlett Cove nebo do jediného obydleného místa, do obce Gustavus. Ač je tedy přístup do parku značně ztížený, navštíví ho ročně i 400 tisíc lidí.

Překvapivě rozmanitá nádhera je pro Aljašku typická.

Překvapivě rozmanitá nádhera je pro Aljašku typická.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Ledovce, kam se podíváte

Asi neprozradíme žádné velké tajemství, když řekneme, že podstatou parku, jenž nese jméno Ledovcový záliv, jsou ledovce. Také zde ale hodně místa zaujímá voda, z jejíž hladiny je pozorování ledovců, fjordů a přírody obecně nádherné. I proto je tento národní park jednou ze zastávek výletních lodí, které vozí zvídavé turisty do tajuplných ledových končin.

Přečtěte si také:

To, co rozhodně nesmí ujít vašim očím při návštěvě Glacier Bay, je odlupování ledu, který se následně veze po ledovci do vody. Podívanou doprovází i specifický zvuk. Američané tomu jevu říkají calving. Právě z paluby výletní lodi, kde jsou turisté v bezpečí, je podívaná nejlepší.

Takto vypadá calving, odlamování ledu s následným hřmotným pádem do vody.

Takto vypadá calving, odlamování ledu s následným hřmotným pádem do vody.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Spousta vody se musí využít

Voda také skýtá možnost jízdy na kajaku, což tu turisté hojně zkoušejí – ať už sami na vlastní pěst jen s půjčeným kajakem, nebo v organizovaných skupinách se zkušeným a podmínek znalým průvodcem.

Telení probíhá na čtyřech ledovcích
V národním parku se nachází devět ledovců, u čtyř z nich dochází k jevu zvanému telení – jde o onen calving, při němž dochází k deformaci celých vrstev ledů a následnému ulamování.

Další možností, jak na Aljašce zažít pořádný adrenalin a zároveň se podívat na dech beroucí přírodu je sjíždění řek Tatshenshini a Alsek River. Nejfrekventovanější nástupní bod je Dalton Post v Kanadě, řeky totiž pramení dál ve vnitrozemí.

Projížďka na kajaku je jedním ze způsobů, jak si Glacier Bay užít.

Projížďka na kajaku je jedním ze způsobů, jak si Glacier Bay užít.

FOTO: kayakak.com

Ráj pro vyznavače pěší turistiky

Pokud sníte o tom, že si nazujete trekové boty a vydáte se po svých do lůna přírody, máme pro vás dobrou zprávu. V národním parku se můžete vydat na procházku po pobřeží nebo si vybrat některou ze čtyř oficiálních stezek:

  • Forest Trail, okruh dlouhý 1,6 kilometru, lesem, po hlíně i písku. Rozmanitosti se tu meze rozhodně nekladou. Po tomto okruhu se můžete vydat i s průvodcem.
  • Bartlett River Trail, okruh dlouhý asi 6,5 kilometru, nabízí pohled na úžasnou lagunu, hustý jehličnatý les a řeku Barlett River. Při troše štěstí zahlédnete i medvědy, losy, tuleně a další zvířata. Okruh zabere 4-5 hodin.
  • Bartlett Lake Trail, okruh dlouhý 13 kilometrů, zdoláte asi za 8 hodin chůze. Jde o nejnáročnější oficiální stezku a také je nejméně udržovaná, proto je nutné dávat dobrý pozor, zda se stále nacházíte na správné cestě.
  • Tlingit Trail je stezka dlouhá jen necelý kilometr a vede podél pobřeží s lesem. Je odsud krásný výhled na okolí.

Zhatí cestovatelské plány odtávání ledu?

V roce 1794 během expedice došel plavební mistr Joseph Whidbey k poznatku, že v jižní části parku Glacier Bay je místo Icy Strait, celé pokrytý ledem. O necelých sto let později přírodovědec John Muir zase přišel na to, že u celého zálivu dochází k ústupu ledovce – za těch asi 80 let mezi oběma poznatky to byl ústup o 77 kilometrů. V roce 1916 se dokonce číslo vyšplhalo na 105 kilometrů ústupu od ústí Glacier Bay. Co tedy bude dál?

Luxusní výletní loď a poznávání drsné krásy k sobě patří. Vyzkoušíte to na vlastní kůži?

Luxusní výletní loď a poznávání drsné krásy k sobě patří. Vyzkoušíte to na vlastní kůži?

FOTO: www.bigstockphoto.com

Přehlídka zvířat na denním pořádku

Kromě neobyčejných přírodních úkazů spatříte při pohybu v Glacier Bay i spoustu zvířat, tedy když se vám poštěstí. Vidět můžete medvěda grizzlyho, losa, jelence, kamzíka, aljašskou ovci, vydru, vlka, tuleně, lachtana a kosatku, přes 240 druhů ptáků i další tvory, na které u nás nejspíš nenarazíte, pokud se zrovna nevydáte do zoologické zahrady.

Potkat medvěda? Tady je to běžná záležitost. Vychutnejte si ji!

Potkat medvěda? Tady je to běžná záležitost. Vychutnejte si ji!

FOTO: www.bigstockphoto.com

Inzertní sdělení: Objevte krásu zahalenou do zimy!

CK ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů:

FOTO: ESO travel

Poznejte drsnou nádheru Aljašky

Nastupte na výletní loď a užijte si dva týdny nádherných scenérií u aljašských břehů. Podívejte se do metropole Aljašky Juneau i na přírodní skvosty Glacier Bay a na další místa. Užijte si plavbu na luxusní výletní lodi i neobyčejnou dovolenkovou destinaci!

bližší informace

FOTO: ESO travel

Zamilujte si nekompromisní krásku Antarktidu

Poznejte ta nejkrásnější místa na Antarktidě a v jejím okolí. Proplujte Drakeovým průlivem, sledujte celé kolonie tučňáků v jejich přirozeném prostředí a nakonec si prohlédněte i Buenos Aires, odkud se vrátíte s nezapomenutelnými zážitky zpět domů.

bližší informace

Čtěte dále:

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Petra Malá & Tomáš Cikán