Jde jednoznačně o jednu z nejkrásnějších staveb světa. Mezi památky chráněné organizací UNESCO patří už od roku 1985. O 20 let později se zařadila i mezi Nových 7 divů světa, které na začátku tohoto století volili lidé z celého světa. Petra se zařadila do skutečně elitní společnosti Velké čínské zdi, Machu Picchu nebo římského Kolosea.

Vstupní brána do pokladnice je nejznámější částí rozlehlého skalního komplexu.

Vstupní brána do pokladnice je nejznámější částí rozlehlého skalního komplexu.

FOTO: bigstock.com

V hoře odpočívají mocní králové

Proslulé skalní paláce v jordánské Petře jsou opravdovými skvosty světové architektury. Najdeme tu majestátní královské hrobky vytesané do hory Umm al-Amr, tyčící se 1066 metrů nad mořem, nebo Obeliskovou hrobku z prvního století před naším letopočtem.

Před Petrou čekají velbloudí taxíky.

Před Petrou čekají velbloudí taxíky.

FOTO: ESO travel

Impozantně ale působí všechny stavby, které se podařilo zachovat. Přispěl k tomu fakt, že mezi sedmým a devatenáctým stoletím se na Petru prakticky zapomnělo. Po zemětřesení a invazi nepřátelských vojsk se město vylidnilo a většinu z 600 let tu nikdo nežil. Některé pozůstatky tedy zůstaly ve velmi dobrém stavu.

Přečtěte si o dalších zajímavých místech v různých koutech světa:

Svou krásu si uchovalo především fascinující průčelí pokladnice s šesticí sloupů u vchodu, které jistě znáte z pohlednic nebo ze stránek katalogů cestovních kanceláří.

Typický odstín pískovce dal Petře přezdívku růžové město.

Typický odstín pískovce dal Petře přezdívku růžové město.

FOTO: ESO travel

Petra se těší velkému zájmu turistů a pořadatelů různých akcí. Měl zde cíl největší běžecký závod pouštních ultramaratonců. Velkým zájmem ale stavby trpí a chátrají. UNESCO proto vyvíjí tlak, aby byl přístup návštěvníků k památce co nejpřísněji regulován.

Petra bývá cílem nejen turistů putujících přímo do Jordánska, ale i těch, kteří si chtějí výletem zpestřit delší cestu na Blízký východ. Do těchto míst pořádají cestovní kanceláře velmi často podzimní zájezdy. Je možné například projet nejkrásnější místa Izraele a poté se z přístavu Eilat vydat k obdivuhodnému městu Petra, a stylově tak zakončit dovolenou.

Inzertní sdělení: Vydejte se na báječnou podzimní dovolenou!

CK ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky unikátních poznávacích zájezdů do Izraele:

FOTO: ESO travel

Vydejte se na okruh po Izraeli

Procestujte Izrael a podívejte se i na výlet do nádherného jordánského města Petra vytesaného do skály. V Izraeli poznáte posvátná místa naší kultury včetně města všech měst Jeruzaléma nebo solné sloupy v Mrtvém moři, to vše s českým průvodcem!

  

Čtěte dále:

Přečtěte si článek o sílícím fenoménu self-drivingu, dále poznejte pět nejkrásnějších pláží, u kterých staví loď Costa Luminosa na cestě kolem světa, nebo o místech, která budou hostit letošní olympiádu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán