Dovolenou na atolech bezesporu každý, kdo nějakou takovou absolvoval, označí za dovolenou v ráji. Na krásné písečné pláže, čisté vody oceánu, luxusní hotelové komplexy nebo nádherné ubytování v typických bungalovech těsně nad vodou se zkrátka nedá pomýšlet jinak. Ne všichni však vědí, že atoly postupně mizí – propadají se totiž pod hladinu oceánu, což je jejich přirozený vývoj, který je za milióny let dostal právě do podoby, v jaké je známe. Než se tak ale stane, uplyne ještě spousta let, takže si je zatím můžeme užívat v jejich celé kráse.

Kam za nejkrásnějšími atoly planety? Rozhodně na Maledivy

Ty nejhezčí atoly, které vás bezpochyby uchvátí a zapíšou se vám do vzpomínek, jsou ty maledivské. A je jich hned šest.

Ari atol

Tento atol si vybírají mimo jiné i ti nejbohatší lidé, kteří sem stále jezdí zkoušet něco nového, ať už je to šnorchlování, klasické potápění, potápění se žraloky nebo večeře ve světoznámé podmořské restauraci. K tomu třeba to nejluxusnější ubytování, jaké si umíte představit, o jehož kvalitách svědčí i to, že ho zde nechalo vybudovat hotelové impérium Hilton.

Původních obyvatel ostrova tak dlouho ubývalo, až celý ostrov přenechali turistům. Ti se sem vydávají z celého světa, aby měli ráno z postele jen několik krůčků do průzračné vody oceánu a aby o ně bylo náležitě pečováno.

Atoly jsou zbytky sopek, které se postupně propadají. Jednou zmizí úplně.

Atoly jsou zbytky sopek, které se postupně propadají. Jednou zmizí úplně.

FOTO: bigstock.com

Malé atol

Tento atol se dělí na jižní a severní. Intenzivní exotiku si užijete spíše na Jižním Malé atolu, kde budete mít větší soukromí a dosyta si vychutnáte zdejší klid. Jižní Malé atol vám kromě nejkrásnější pláže na ostrově Cocoa Island nabídne třeba ostrov Maafushi, který je vyhlášený bohatým nočním životem, ostrov Gulhi, na němž se setkávají především vášniví rybáři, nebo ostrov Guraidhoo, na němž můžete zažít známé trhy.

Poněkud živěji je na Severním Malé atolu, kterému se často přezdívá Manhattan Indického oceánu. Luxus je jeho druhé jméno, leží zde hlavní město Malediv Malé a atol poskytuje zábavu všeho druhu.

Krátce o Maledivách
Maledivy, to je 19 korálových ostrovů, které se táhnou asi 800 km. Sestávají z 1196 ostrůvků, ale obydleny jsou jen dvě stovky z nich. Jedná se o nejplošší a nejníže položený stát na světě, protože místo ležící nad hranicí 2,5 m n. m. byste jinde nenašli. 

Nejkrásnější pláží je ta na Banyan Tree Island. Na tomto atolu najdete nádherných pláží celou řadu, ale tato jednoznačně vede. Kromě toho se můžete podívat na rybářský ostrov Dhiffushi, suvenýry můžete sehnat na ostrově Himmafushi nebo se zajeďte podívat na továrnu Coca-Cola, která na ostrově Thulusdhoo vyrábí populární nápoj z odsolované vody. Ostrov velmi milují i surfaři.

Na ubytování v typických vilkách jen několik málo centimetrů nad vodou nikdy nezapomenete.

Na ubytování v typických vilkách jen několik málo centimetrů nad vodou nikdy nezapomenete.

FOTO: bigstock.com

Baa atol

Za jeden z nejkrásnějších atolů na světě považují cestovatelé i odborníci Baa atol. Ten je dokonce pod ochranou UNESCO jako biosférická rezervace. Nejkrásnější pláží je 600 m dlouhá Reethi na ostrově Fonimagoodhoo, kde vás kromě vody a písku okouzlí i vzrostlé palmy.

Budete-li si chtít užít trochu toho soukromí a romantiky, určitě si naplánujte cestu na pláž Fulhadhoo na stejnojmenném ostrově, kde je vysoká pravděpodobnost toho, že budete sami nebo jen s několika málo lidmi. Báječně se odsud pozoruje západ slunce.

Baa atol také nabízí několik skutečně úžasných míst k potápění. Jde o chráněný mořský útes Horubadhoo Thila, Maddhoo Giri nebo Naamuli Faru, kde můžete narazit na zbytky ocelového vraku.

Raa atol

Jedním z nejoblíbenějších cílů turistů, kteří míří na Maledivy, je Raa atol, který nabízí ta nejkrásnější místa pro potápění na celých Maledivách. O pestrobarevné ryby a korály zde opravdu není nouze, na druhou stranu je vše neokoukané a neponičené, protože sem turisté nejezdí moc dlouho. Raa atol je velmi populární u novomanželů, kteří si chtějí náležitě a v soukromí užít svou svatební cestou.

Takhle vypadá jedna z cest do ráje.

FOTO: bigstock.com

Atol Lhaviyani

Společnost a rušný noční život, to je to, co je na atolu Lhaviyani tak přitažlivé. Na Kuredu, nejkrásnější pláži, která měří tři kilometry, se často konají skvělé exotické party a obsluha plážových barů míchá drinky až do brzkých ranních hodin.
Klidnější a také menší pláží je pláž Komandoo jižně od ostrova Kuredu. Může se vám stát, že zde budete sami nebo jen s minimálním počtem lidí, kteří by vás mohli ve sladkém nicnedělání rušit.

Poznejte více krásných exotických míst:

Dhaalu atol

Dhaalu atol byl turistům zpřístupněn až na konci 90. let minulého století a dnes je vyhlášenou lokalitou pro novomanžele, kteří si chtějí užít dokonalé líbánky v naprostém komfortu. Na ostrovech tohoto atolu lze vidět zbytky starých buddhistických staveb, které vás jistě okouzlí.

Na ostrově Maafushi najdete stejnojmennou pláž s jemným bílým pískem. Ostrov je opuštěný, a tak tu dost možná budete jen s palmami a křišťálově čistou oceánskou vodou.

Inzertní sdělení: Poznejte exotiku a krásu úžasných atolů!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů za exotikou:

FOTO: ESO travel

Zažijte Francouzskou Polynésii plnou luxusu

Užijte si dovolenou nejvyšší třídy v luxusním hotelovém komplexu, na krásných písčitých plážích a vyzkoušejte některý z vodních sportů nebo o sebe nechte pečovat v místních lázních. Takový komfort jako na Bora Bora zažijete jen málokde.

Do plážové vilky na Maledivy

Užijte si fantastickou dovolenou v typické exotické plážové vilce na Maledivách v luxusním Royal Island Resortu a přivezte si domů nezapomenutelné zážitky na zdejší pláže s jemným bílým pískem a nekonečný oceán!


FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o fantastických rekordech USA, poznejte nejvýše položené hlavní městopodívejte se na největší zvířata světa. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika 

Autor: Petra Malá & Tomáš Cikán