Vybrali jsme 4 + 1 oblíbené a zajímavé místo takzvané „Mayské Riviéry“, která leží v Mexiku na východě poloostrova Yucatán. Tedy spíše v jižní části východního pobřeží Yucatánu. Nesprávně bývá do této oblasti zařazován i Cancún, ten ovšem leží o něco více na sever. Je to sem z něj ale opravdu jen skok, a proto se o něm také zmíníme (to je avizované „+ 1“).

U hadího Cancúnu mají ženy svůj ostrov

Cancún se tradičně stává cílem výletů těch, kdo se přijeli slunit na Mayskou Riviéru (naopak to také platí), takže ho nelze opomenout. A proč je tak oblíbený? Že by proto, že tu žije zlatý had? Jako místo, kde bájný tvor přebývá, se totiž překládá název ostrova. Podle jiné verze ale název zní fádněji: „hadí hnízdo“. Jak se to má ve skutečnosti, to už dnes od zakladatelů zdejšího mayského osídlení nezjistíme.

Přímo na pláži Playa del Carmen najdeme i takovýto kouzelný kostelík.

Přímo na pláži Playa del Carmen najdeme i takovýto kouzelný kostelík.

FOTO: bigstock.com

Co ovšem víme určitě, je, že sem všechny láká moře tyrkysové barvy a blízkost druhého nejdelšího korálového útesu na světě. Když k tomu připočteme nedaleké pyramidy a další indiánské památky, dostáváme místo s vysokým koeficientem romantiky. Nelze se divit tomu, že sem každý rok přijíždějí desítky tisíc párů říci si své „ano“.

Díky tomu se cancúnské letiště stalo druhým nejvytíženějším v zemi a v lokalitě vyrostly prvotřídní hotely s nabídkami luxusních služeb. Hostům třeba zařídí výlet na populární Isla Mujeres – Ostrov žen. Bylo zde nalezeno velké množství zobrazení bohyň ženského pohlaví, odtud onen název.

Punta Sam na Cancúnu – odsud jezdí trajekty na Isla Mujeres.

Punta Sam na Cancúnu – odsud jezdí trajekty na Isla Mujeres.

FOTO: bigstock.com

V Akumalu vás nechají potápět se se želváky

Dostáváme se nyní přímo na Mayskou Riviéru. Jedním z nejpopulárnějších a nejkrásnějších míst oblasti je pláž Akumal mezi letovisky Tulum a Playa del Carmen. Akumal proslul přítomností velkých želv, se kterými se tu lidé koupají a potápějí.

Přečtěte si o Mexiku více v článku Los Cabos: Mexický Konec světa leží jen kousek od nádherných pláží a luxusních resortů.

Nezamilovat si Akumal je značně obtížné.

Nezamilovat si Akumal je značně obtížné.

FOTO: bigstock.com

Tulum: Vydejte se v plavkách k pyramidám!

Když už padla zmínka o lázeňském městě Tulum, musíme se u něj na chvilku zastavit. Navzdory zvyšujícímu se povědomí o tomto letovisku si turisté stále pochvalují, že jich tu na plážích pořád není zase tak moc. A to zde mají jednu z nejfotografovanějších atrakcí celého Mexika – pyramidu, od které sejdete schodiště a ocitnete se na pláži.

Takové snové spojení poznání unikátní stovky let staré památky a relaxace u vyhřátého moře může nabídnout málokteré místo na světě. Dojem z indiánské stavby umocňuje to, že stojí na asi dvanáctimetrovém útesu tyčícím se nad mořem.

Takhle se vyhřívají ještěři na tulumské pláži.

Takhle se vyhřívají ještěři na tulumské pláži.

FOTO: bigstock.com

Playa del Carmen – poznejte mexickou oázu klidu

Asi 40 minut jízdy od Tulum najdeme další hit Mayské Riviéry – Playa del Carmen. Jde o poklidné až ospalé letovisko, kde si každý užívá hlavně klid, pohodu a únik od všedních starostí. Sice to tu „nežije“ nočním životem tak jako v Cancúnu, ovšem právě to je největší místní výhoda.

Městské parky v Playa del Carmen vypadají trochu jinak než ty české.

Městské parky v Playa del Carmen vypadají trochu jinak než ty české.

FOTO: bigstock.com

Xel Ha je rájem ekoturistiky

Jako poslední si ukážeme Xel Ha, kde si návštěvníci podobně jako na Akumalu užívají dovádění želv, ale i delfínů a dalších živočichů. Množství živočišných i rostlinných druhů je tu skutečně velké, a tak tamní oblasti Sian Kaan a Punta Allen lidé rádi navštěvují – především oblíbenou přírodní rezervaci s lagunou, kde lze šnorchlovat a objevovat podvodní jeskyně.

Pokud se vám Mexiko zalíbilo, pak vězte, že po vánočních a novoročních svátcích bývá v turistických letoviscích o něco volněji, a ani tyto kraje netvoří výjimku. Udělejte si radost a vyrazte za sluncem vyhřátým Karibským mořem!

Zátoka v životem se hemžícím přírodním parku Xel Ha.

Zátoka v životem se hemžícím přírodním parku Xel Ha.

FOTO: bigstock.com

Inzertní sdělení: Vydejte se na pohádkovou dovolenou do světa!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Na Mayskou Riviéru!

Poznejte písčité mexické pláže v okolí lázeňského města Cancún v rámci all inclusive zájezdu s českým delegátem. Můžete se vydat na výlety k tajemným pyramidám Chichén Itzá, prohlédnout si pobřežní pevnost Tulum, přírodní rezervace Xel Ha nebo se potápět s delfíny!

Dobyjte Severní pól!

Zažijte spolu s českým průvodcem nevšední cestu na Severní pól obrovským atomovým ledoborcem. Uprostřed horkého července se osvěžíte mezi tučňáky a mroži a dostanete se až na Severní pól. Poveze vás 160 m dlouhý ledoborec se dvěma nukleárními reaktory.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o nejlepších zoo světa, dále o tajemném klášteře viditelném z vesmíru nebo o nejluxusnějších místech na Maledivách. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán