Ačkoliv má město průměrnou nadmořskou výšku 10 metrů, je obklopeno kopci a na některá místa se tak nedá dostat po silnici, pouze pěšky po strmých stezkách. Chilané si ale poradili.

První lanovku, poháněnou parou a jezdící po kolejích, postavili už v roce 1883. A udělali to dobře, protože funguje dodnes. Ve Valparaísu se ale setkáte i s obrovským přístavem.

Jedna z valparaiských lanovek.

Jedna z valparaíských lanovek

FOTO: bigstock.com

V devatenáctém století, kdy Chile získalo nezávislost na Španělsku, se přístav založený v šestnáctém století začal prudce rozvíjet. Ležel totiž na trase lodí, které obeplouvaly Jižní Ameriku okolo mysu Horn a Magellanova průlivu. Zlatá éra skončila po otevření Panamského průplavu, který nabízel pohodlnější cestu.

Chile, to nejsou jen velká města a přístavy, ale také úžasné národní parky jako třeba Torres del Paine.

FOTO: bigstock.com

Do Valparaísa se dostala i Nobelova cena

Ve městě bydlel nejslavnější chilský spisovatel Pablo Neruda, nositel Nobelovy ceny a tvůrce, který si svůj pseudonym zvolil podle svého vzoru Jana Nerudy. Ve Valparaísu vzniklo z jeho pětipatrového domu muzeum nazvané La Sebastiana, které přináší vhled do duše tohoto zajímavého a excentrického člověka.

Zajímavé informace o Valparaísu:
  • Valparaíso má čtvrt milionu obyvatel a devět univerzit.
  • V minulém roce tady vypukl požár, který zničil stovky domů.
  • Jméno Valparaíso znamená buď Valdiviův ráj, nebo zkráceně Valův ráj a odkazuje na zakladatele města, kapitána Pedra de Valdivia.

Více než sto tisíc tučňáků hnízdí na jednom místě pod majákem

...a tím místem je přírodní rezervace Los Pingüinos. Nachází se na malém Magdalenině ostrově, jehož plocha je pouhý jeden kilometr čtvereční. Už jste asi poznali, že opouštíme slunné Valparaíso, vydáváme se na cestu dlouhou více než 3100 km, a to právě směrem k Los Pingüinos.

Podstupovat tuto cestu na vlastní pěst bývá celkem zdlouhavé a obtížné. Jako nejjednodušší se jeví využít služeb některé z cestovních kanceláří. V České republice působí i takové, které nabízejí například poznávací cestu z Chile na Antarktidu. Takový zájezd vám oproti individuálnímu ubere čas strávený na cestách a starosti s organizací.

Máte raději teplo? Přečtěte si články z jiných exotických lokalit:

Ale zpět k rezervaci. Tučňáci Magellanovi sem vždy v září a říjnu v počtu 120 tisíc jedinců připlavou, najdou si partnera, vyvedou mláďata a ke konci března se vracejí do moře. Ostrůvek poskytuje kromě pohledu na desetitisíce tučňáků a zápachu jejich trusu i setkání s zajímavým majákem. Ten má totiž poměrně neobvyklou červenou střechu a na samotném těle majáku je vodorovný červený pruh.

Tučňáci Magellanovi patří mezi středně velké tučňáky s výškou od 61 do 76 cm a váhou 2,7 až 6,5 kg.

Tučňáci Magellanovi patří mezi středně velké tučňáky s výškou od 61 do 76 cm a váhou 2,7 až 6,5 kg.

FOTO: bigstock.com

San Pedro má jen tři centimetry deště a čisté hvězdné nebe k tomu

Další z výletů, který může zpestřit cestu po Chile, vede do San Pedro de Atacama. Tam naprší za rok průměrně jen tři centimetry vody. Přesto v tomto městě na okraji pouště Atacama žijí lidé. A navíc je sídlo velmi vyhledávaným turistickým cílem, ačkoliv kvůli vysoké nadmořské výšce mohou lidé, kteří nejsou na podobné podmínky zvyklí, zažívat bolení hlavy nebo malátnost.

Poušť Atacama, která se před návštěvníky města otevírá, nabízí pohled na nekonečné solné pláně a vysoké hory. San Pedro je také jedno z nejtemnějších míst na světě a turisté se tak v noci vydávají do pouště pozorovat hvězdy na obloze neznečištěné světelným smogem.

Měsíc? Ne, Valle de Luna poblíž San Pedro de Atacama.

FOTO: bigstock.com

San Pedro de Atacama a jeho okolí byly v předkolumbovské době nejrozvinutější částí Chile, i díky terasám vybudovaným na horských svazích. Pěstované plodiny hnojili obyvatelé lamím trusem.

Inzertní sdělení: Vydejte se s námi do Ameriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Z Chile na Antarktidu

Prožijte 12 báječných dnů mezi tučňáky, velrybami a tuleni v klidu a nádheře moří mezi ledovci. Dostanete se i na autentickou výzkumnou stanici.

Cesta kolem světa 2016

Filipínský ostrov Bohol je jednou ze zastávek Cesty kolem světa, která z Prahy odstartuje v březnu 2016. A nebude to obyčejná cesta! Poletí se leteckým speciálem, bydlet se bude v nejlepších hotelech planety a za 25 dnů stihnou účastníci navštívit a poznat hned 10 destinací.

Jsou mezi nimi karibské ostrůvky, tajemné město Tikal, nádherná Havaj, Japonsko, Laos, Sydney, ale třeba i pohádkové Maledivy.

Míst je jen 64, téměř všechna jsou již zamluvená, tak si pospěšte!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále: 

Přečtěte si o deseti nejoblíbenějších místech v Karibiku, o tajemných mexických pyramidách nebo o tipech na dovolenou v roce 2016. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Ondřej Šmíd & Tomáš Cikán