Zanzibar mnozí považují za ostrov, ovšem ve skutečnosti jde o skupinu ostrovů, do níž vedle hlavního ostrova Unguja patří také severněji položená Pemba. Unguje se říká také Zanzibar (stejně tak i největšímu městu na Zanzibaru). V okolí najdeme také řadu menších ostrůvků, na většině z nich ovšem nebydlí vůbec žádní lidé.

Vedle velkých ostrovů, částečně izolovaných od světa řadou menších kousků pevnin, z moře vystupují také dva další relativně velké ostrůvky Latham a Mafia. Mimochodem, o ostrově Mafia jsme již psali. Jde o půvabný plážový ráj, kde se lidé potápějí s neškodnými žraloky obrovskými a vůbec si užívají průzračné moře a africké sluníčko.

Průhledné modrozelené moře, bílý písek a modré nebe, to je Zanzibar.

Průhledné modrozelené moře, bílý písek a modré nebe, to je Zanzibar.

FOTO: bigstock.com

Tato hvězdice se zabydlela v pobřežních vodách ostrova.

Tato hvězdice se zabydlela v pobřežních vodách ostrova.

FOTO: bigstock.com

Obrovský humr, velké krevety na zanzibarském šafránu a další korýši plnění bylinkami a zeleninou, to jsou speciality této restaurace The Rock.

Obrovský humr, velké krevety na zanzibarském šafránu a další korýši plnění bylinkami a zeleninou, to jsou speciality této restaurace The Rock.

FOTO: bigstock.com

Taková restaurace na skále na břehu moře, to je stylová záležitost, se kterou se jen tak někde nesetkáme. Na Zanzibaru ji mají v podobě „The Rock“, tedy restaurace, která si říká „Skála“. Dokonce se sem mořem i vstupuje. Pánové v lakovkách a dámy v lodičkách se sem nedostanou. Tady jste na pláži a vstup do restaurace je pro opravdové romantiky, kteří se klidně a rádi projdou v pár centimetrech slané vody, aby netradiční zážitek ještě umocnili večeří s výhledem na širé moře. Není to fantazie?

Přečtěte si další články z exotických lokalit:
Romanticky působí už cesta na ostrov po klasickém dřevěném mostě.

Romanticky působí už cesta na ostrov po klasickém dřevěném mostě.

FOTO: bigstock.com

Mají tu pozoruhodné živočichy, jež neuvidíte nikde jinde na světě

Cheetah’s rock, tedy Gepardí skála, to je vůbec nejpopulárnější místo na Zanzibaru. Tedy podle uznávaného cestovatelského webu TripAdvisor, na kterém nasbírala tato lokalita nejvíce pozitivních ohlasů.

Popularitu získala Gepardí skála díky mnoha druhově rozmanitým živočichům, které tu lze spatřit. Na Zanzibaru se vedle gepardů vyskytuje i pár endemitních živočichů, například jeden druh chocholatých antilop nebo načervenalé kočkodanovité opice Procolobus kirkii, která je tak trochu živočišným symbolem ostrovů.

To je ona, opice z rodiny kočkodanovitých, kterou nikde jinde na světě vyjma Zanzibaru neuvidíte.

To je ona, opice z rodiny kočkodanovitých, kterou nikde jinde na světě vyjma Zanzibaru neuvidíte.

FOTO: bigstock.com

Gepard sedí na skále v Serengeti, národním parku v pevninské části Tanzanie, kam lidé dlící na dovolené na Zanzibaru často vyrážejí na výlety.

Gepard sedí na skále v Serengeti, národním parku v pevninské části Tanzanie, kam lidé dlící na dovolené na Zanzibaru často vyrážejí na výlety.

FOTO: bigstock.com

Znáte Ngorongoro, další unikátní místo Tanzanie? Přečtěte si o něm zde:

Nejdelší pláž v celém souostroví je Matemwe na severovýchodě hlavního ostrova Unguja neboli Zanzibar. Na samotném kraji severního ostrohu ostrova Zanzibar se zase lidé koupají na velmi oblíbené pláži Nungwi. Neuvěřitelně čistá voda tu i potápěčům se šnorchly umožňuje vidět do velké dálky a užívat si, jak kolem plují člověka neohrožující žraloci obrovští nebo gigantické mořské želvy.

Jeden z typických místních pobřežních bungalovů, do nichž jezdí turisté i s českými cestovními kancelářemi.

Jeden z typických místních pobřežních bungalovů, do nichž jezdí turisté i s českými cestovními kancelářemi.

FOTO: bigstock.com

Poznejte místo, které může za chuť vašich vánočních perníčků

Mimochodem, dávali jste letos do vánočního cukroví mletý hřebíček? Dost možná pocházel právě ze Zanzibaru. Tento region totiž patří k významným světovým vývozcům zmíněného koření. Hřebíčkový obchod patří spolu s exportem výrobků z kokosu k hlavním pilířům místní ekonomiky. A je také součástí jednoho z velkých magnetů Zanzibaru – místních trhů.

Hřebíček spolu s dalšími druhy koření a výrobky z kokosu patří k nejvýznamnějším vývozním artiklům Zanzibaru. Na místních trzích jsou takových přírodních pokladů plné koše.

Hřebíček spolu s dalšími druhy koření a výrobky z kokosu patří k nejvýznamnějším vývozním artiklům Zanzibaru. Na místních trzích jsou takových přírodních pokladů plné koše.

FOTO: bigstock.com

Od roku 1989 se na Zanzibaru také ve větší míře věnují podvodnímu u farmaření, tedy pěstování mořských řas.

Od roku 1989 se na Zanzibaru také ve větší míře věnují podvodnímu farmaření, tedy pěstování mořských řas.

FOTO: bigstock.com

Trhy tu mají velkou tradici. Již před mnoha sty let tu arabští obchodníci začali obchodovat s Afričany, kteří nabízeli koření a exotické plodiny. Trhy dodnes představují velkou podívanou a možnost pořídit si Středoevropanovi neznámé ovoce nebo koření přímo z první ruky.

Zanzibar tedy není jen typická plážová lokalita, ale i místo s bohatou historií. Při dovolené v tomto exotickém koutu Afriky si člověk na nedostatek zajímavých míst k navštívení rozhodně nemůže stěžovat.

Inzertní sdělení: Vydejte se s námi do Afriky:

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky pobytů na Zanzibaru:

FOTO: ESO travel

Langi Langi Bungalows

Zažijte přátelskou atmosféru menšího hotelu přímo na pláži s bílým pískem. Nachází se na severu ostrova Zanzibar u vesničky Nungwi.

Užijte si šnorchlování, plachtění nebo kurzy svahilské kuchyně!

Zanzibar Star Resort

Chcete na dovolenou do Afriky a máte napjatý rozpočet? Využijte nabídku tohoto hotelu s bungalovy v zahradě u bazénu.

Poblíž je k dispozici potápěčské centrum s možností poznat úžasně pestrý podmořský život, recepce zajišťuje výlety na přání do nejkrásnějších míst v okolí.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále: 

Přečtěte si o deseti nejoblíbenějších místech v Karibiku, o tajemných mexických pyramidách nebo o tipech na dovolenou v roce 2016. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán