Kvůli tomu, abyste nasáli atmosféru místa, nemusíte chodit do muzeí, paláců, historických budov… nejvíc toho „nasajete“ přímo v ulicích. Plánujete návštěvu slavných amerických měst? Kupte si v pouličním stánku pizzu s vysokým těstem, zakousněte se do ní a vychutnejte si – její chuť i atmosféru okolo vás.

Tady jsou – nejslavnější ulice Spojených států:

Nekonečná Broadway

„Chodit po Broadwayi hladov sem a tam“ – to je pořádná řehole. Vždyť tato divadelní ulice měří celých 53 kilometrů! Její nejslavnější úsek leží v okolí Times Square na Manhattanu, tady je na poměrně malém prostoru rozeseto více než 50 velkých divadel (a bezpočet malých). Do sedadel se v nich každý rok zaboří asi 12 miliónů turistů – divadla na Broadwayi, to je pojem mezi laiky i odborníky.

Na křižovatce ulic Broadway a 5. Avenue leží Nejbizarnější mrakodrap světa: slavná newyorská „Žehlička“ zvedala ženám sukně

Broadway protíná i Times Square.

Broadway protíná i Times Square.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Broadway vznikla už v 17. století na místě původní indiánské stezky a jako jedna z mála ulic v New Yorku, respektive na Manhattanu nectí pravoúhlý systém ulic. Na dolním Manhattanu, kde končí, se jí přezdívá „divadlo Ameriky“, avšak její severní konec kousek od předměstí Sleepy Hollow už jen velmi vzdáleně připomíná honosnou třídu na Manhattanu. A poznámka pro řidiče – Broadway je jednosměrka.

Exkluzivní 5. Avenue

Je dělicí čarou mezi východní a západní částí Manhattanu a podle časopisu Forbes od roku 2008 nejdražší ulicí planety. Vůbec nejexkluzivnější kousek od 49. do 60. ulice je obsypaný obchody těch nejluxusnějších značek. Je libo kabelku od Vuittona? Nebo snad Hermés šátek? Šatičky od Prady? Na „Páté“ seženete všechno.

Jižně od Central parku začíná ta nejexkluzivnější část Páté Avenue.

Jižně od Central parku začíná ta nejexkluzivnější část Páté Avenue.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Stejně jako Broadway je i Pátá Avenue jednosměrkou (od 135. ulice) a měří 10 kilometrů. Její „začátek“ je na 143. ulici v Harlemu, „konec“ leží na Washington Square přímo pod zdejším „vítězným“ obloukem. Od 82. do 105. ulice je „Pátá“ překřtěná na Muzejní míli – na 1600 metrech je naskládána desítka slavných muzejních institucí.

Klikatá Lombard Street

Moc si jako řidič nevěříte? Pak se při toulkách San Franciskem vyhněte Lombard Street, konkrétně úseku na „Ruském kopci“. Na 180 metrech se silnice hned osmkrát zatočí a i zkušený řidič má co dělat, aby vozidlo ukočíroval. Ne nadarmo je v horní části téhle jednosměrky cedule doporučující maximální rychlost 8 kilometrů v hodině.

Osm zatáček na 180 metrech – to je Lombard Street, výzva pro řidiče aut.

Osm zatáček na 180 metrech – to je Lombard Street, výzva pro řidiče aut.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Lepší je postavit se s fotoaparátem pod slavnou „klikatici“ a zachytit co nejlepší záběr. Ostatně, opečovávané záhonky v zákrutech červeně dlážděné silnice k tomu přímo vybízejí.

Hvězdný Hollywood Boulevard

Trochu hvězdného prachu můžete pochytat na losangeleském Hollywood Boulevardu. Nejenže tu stojí Dolby Theatre, kde se každoročně předávají sošky Oscarů, ale leží na něm i slavný Hollywoodský chodník slávy.

Kousek je to i k nápisu Hollywood: Nejslavnější nápis světa byl svědkem sebevraždy a přežil požár

Na chodníku slávy je před 2500 hvězd.

Na chodníku slávy je 2500 hvězd.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Ten vznikl už v roce 1958 a dnes je pořádně dlouhý – jeho součástí je totiž více než 2500 hvězd – slavných osobností ze světa filmu, hudby, divadla, ale i neexistujících postav. Jako první z této kategorie byl oceněn animovaný Mickey Mouse. Nicméně těžko říci, zda platil, stejně jako ostatní hvězdy, 25 tisíc dolarů za uspořádání slavnostního ceremoniálu. Což je jedna z podmínek udělení hvězdy.

Bohatá Wall Street

Wall Street je synonymem síly peněz, je srdcem světové ekonomiky, středobodem velkých obchodů. A když sem dorazíte se svými představami, naživo vás možná zklame. Nikterak široká ulice, kde je více turistů než ostřílených byznysmenů… Zkuste ale zvednout oči vzhůru! Vysoké budovy bankovních i nebankovních institucí mají nádherná průčelí a rostou do nebe!

Zklamání z Wall Street? Mrkněte nahoru. Přejde.

Zklamání z Wall Street? Mrkněte nahoru. Přejde.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Krásné je klasické průčelí americké burzy, svůj půvab má i průčelí budovy The Trump Building, která je tak bohatě zdobená, až se člověku zdá, že si její majitel okázalostí léčí mindráky.

Neonový Strip

Bulvár Strip je hlavní tepnou Las Vegas, tepnou, která nikdy neusíná, kde neustále blikají tisíce a tisíce neonů. Tuhle sedm kilometrů dlouhou ulici podle nejběžnější definice na jedné straně ohraničuje věž Stratosphere (s adrenalinovými atrakcemi na vrcholu) a na straně druhé legendární hotel Luxor. Prosklená černá pyramida ukrývá 4000 pokojů – což ji řadí na 7. místo v žebříčku největších hotelů planety. Mimochodem, 18 z 25 největšího hotelů světa leží právě ve Vegas. A tak vlastně není divu, že jen na Stripu je 62 tisíc hotelových pokojů.

Jak vypadá Dekadentní Las Vegas: Sfinga, lvi i umělá řeka Nil

Na bulváru Strip je 62 tisíc hotelových pokojů.

Na bulváru Strip je 62 tisíc hotelových pokojů.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Na rozdíl od jiných slavných ulic se ale turisté po této tepně hazardu pohybují nikoli pěšky, ale taxíky nebo speciálními „shuttle busy“ mezi hotely.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Spojených států!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do USA:

FOTO: ESO travel

Poznejte New York!

Vydejte se s ESO travel do nejslavnějšího města planety. Podzimní New York je krásný! Připravili jsme pro vás krátký, ale o to intenzívnější poznávací zájezd do New Yorku. Vystoupáme na nejslavnější vyhlídky, projdeme se ulicemi, ve kterých se psaly dějiny. Socha Svobody, Brooklyn Bridge, Empire State Building, Wall Street, 5. Avenue, Central Park…

Postarají se o vás zkušení průvodci a bydlet budete v srdci Manhattanu. Jako dárek od nás dostanete plavbu k soše Svobodyvstupenku na Empire State Building. Poslední podzimní termín s příjemnou slevou!

Vydejte se do Las Vegas!

Na týden do Las Vegas, města hříchu, kasin, hazardu a rychlých svateb. Vyberte si některý z ikonických hotelů, ve kterém strávíte nezapomenutelnou dovolenou v USA. V rámci fakultativních výletů se můžete vydat i do Grand Canyonu, Údolí smrti nebo ke slavné přehradě Hoover Dam. Program je jen na vás!

 

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o luxusních superlodích, o Maledivách nebo o žebříčku míst, kde mají v zimě léto. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán