Na první pohled je to jen velká díra, ovšem nutno podotknout, že jde o opravdu velkou díru. Táhne se v délce 446 kilometrů, široká je až 29 kilometrů a průměrná hloubka činí přibližně 800 metrů, někde však dosahuje i dvojnásobku. Ačkoliv v Nepálu najdeme kaňon o něco hlubší a v Austrálii o něco větší, na pohled vypadá mnohem impozantněji než jeho rozměrnější konkurenti.

Díky tomu se na rozdíl od nich dostal spolu s Mount Everestem nebo s Velkým bariérovým útesem mezi sedm největších přírodních divů světa. Kdo má závratě v Prachovských skalách, ten tady opravdu něco zažije!

To je on – Grand Canyon – turistova srdce šampión.

To je on – Grand Canyon – turistova srdce šampión.

FOTO: ESO travel

Cesta na protější hranu se bez průvodce může vymstít

A že se toho v této oblasti dá zažít hodně! Rafting v peřejích řeky Colorado, jízda po kaňonu na mule nebo divoký závod „od hrany ke hraně“. Profesionální atleti se neustále snaží posouvat rekordy ve zdolání zdejšího těžkého profilu. Na to je ale potřeba skutečně kvalitní trénink, takže pokud se na něco podobného chystáte, raději se na to dobře připravte.

Po vzoru trénovaných borců se překonat kaňon třeba jen tak pěšky mimo oficiální cestování s průvodci v rámci celodenního výletu pokouší i běžní turisté a velké části z nich se to skutečně podaří, nicméně čas od času správci Národního parku Grand Canyon musí zorganizovat velkou pátrací výpravu na hledání ztracených návštěvníků.

Podívejte se na další úchvatný kaňon do článku Taháky Jižní Afriky: Vystoupejte k Božímu oknu a pak projděte největší zelený kaňon.

Raftaři arizonskou krajinu rádi vyhledávají, příliš se kochat ale nemohou. Řeka Colorado není žádný beránek.

Raftaři arizonskou krajinu rádi vyhledávají, příliš se kochat ale nemohou. Řeka Colorado není žádný beránek.

FOTO: Kiubu (Wikimedia Commons)

Tropická vedra střídají sněhuláci

Ještě dramatičtější chvíle se v největší atrakci státu Arizona odehrály roku 1956, kdy se nad kaňonem srazila dvě letadla a spadla na jeho dno k soutoku řek Colorado a Malé Colorado - 128 cestujících tehdy nehodu, která se odehrála ve východní části prostoru kaňonu, nepřežilo.

Zmínili jsme se o řece Colorado a právě té Amerika vděčí za vznik tak jedinečné přírodní zajímavosti. Colorado zde vyhloubilo zářezy do terénu a vytvořilo tak místo, kam se sjíždí mnoho obdivovatelů přírody. Místo, kde se v zimě dá postavit velký sněhulák, stačí si jen donést mrkev na nos a hrnec na hlavu. Místo, kde v některých oblastech může přes léto teplota vyšplhat až těsně pod padesát stupňů Celsia.

Podívejte se na další hity americké přírody: Pět nejkrásnějších národních parků USA: Yellowstone, Sequoia, Yosemite a další

Lidé si musí túru po kaňonu přibalit nějaký ten řízek, severoameričtí jeleni si však vystačí s tím, co nabízejí okolní svahy.

Lidé si musí túru po kaňonu přibalit nějaký ten řízek, severoameričtí jeleni si však vystačí s tím, co nabízejí okolní svahy.

FOTO: Grand Canyon National Park

Sklo nad kaňonem pomáhá k výdělkům

Horko nehorko, sníh nesníh, turisté se sem hrnou stále. Majitel části pozemků Národní Park Grand Canyon je sice varuje před vstupem do některých přírodně cenných míst nebo do nebezpečných neschůdných terénů, část oblasti ovšem patří lidem kmene Hualapajů. Ti se naopak snaží do kraje přilákat ještě větší davy a vydělat na nich. Proto pro ně vymýšlí různé atrakce, které sousedům z národního parku nejsou příliš po chuti.

Před několika lety Hualapejové nechali nad kaňonem vybudovat „Skywalk“, skleněný chodník, z něhož lze přímo pod sebou pozorovat krásy na dně. V bezpečí chůze po pevné půdě tak jde dívat se dolů bez toho, abychom pro totéž museli jít na okraj srázu. Kontroverzní stavba se mezi turisty těší velké popularitě.

Velký kaňon ve filmu

Velký kaňon neboli Grand Canyon je pro ohromující dojem, který jeho monumentálnost zanechává, také vyhledávanou filmovou lokací. Ve skutečnosti sice vyráží dech daleko víc než na plátnech kin a obrazovkách televizorů, nicméně i tak jeho záběry použili tvůrci filmového hitu Transformers, Mavericka s Melem Gibsonem nebo dokumentárního svědectví o disbalanci naší planety Koyaanisqatsi.

Jak se dostat na druhou stranu? Po laně!

V květnu 2013 se Velký kaňon dostal do zpravodajských relací celého světa. Dobrodruh, přesněji kaskadér a akrobat Nik Wallenda se totiž pokusil bez jištění přejít kaňon po čtyřsetmetrovém laně. Abychom vás zbytečně nenapínali, povedlo se mu to. Provazochodec pocházející z prastaré kočovné cirkusové rodiny, jejíž umělecká historie se kdysi začala psát na českém území, podle vlastních slov překonal enormně těžkou zkoušku.

Víte kde je Bryce Canyon nebo pískovcové oblouky národního parku Arches? Přečtěte si o tom: Jihozápad USA: Země kaňonů a famózních národních parků

Během „pochodu“ po laně ho totiž bičoval dost silný vítr, na sobě nesl kameru, jež celou akci zaznamenala z jeho pohledu, a v rukou třímal tyč na vyrovnávání rovnováhy. Obtížnost pokusu si uvědomovali vedoucí pracovníci televizních společností, jež akci živě přenášely. Tedy živě, přenos měl desetivteřinové zpoždění, to pro případ pádu. Vše ale vyšlo a Wallenda tak může peníze od sponzorů použít na zaplacení vzdělání jeho dětí, jak se nechal slyšet.

Výhled z osamoceného vrcholku Guano Point patří v celém kaňonu k nejvyhledávanějším.

Výhled z osamoceného vrcholku Guano Point patří v celém kaňonu k nejvyhledávanějším.

FOTO: Travis212 (Wikimedia Commons)

Velký kaňon tu je desítky milionů let, nicméně v poslední době se jeho kondice pod návalem turistů trochu zhoršila. Pracovníci národního parku se snaží se situací bojovat, nicméně jim nepatří celá plocha unikátní přírodní památky. Snad budou ve svém snažení v budoucnu úspěšnější.

Ve Spojených státech existuje spousta dalších míst s nádhernou vyhlídkou do krajiny:

Inzertní sdělení: Vyjeďte na cenově zvýhodněnou dovolenou za velkou louži!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů do USA:

FOTO: ESO travel


Projděte si západ Ameriky!

V tomto zájezdu nemůže chybět Grand Canyon, ale kromě něj poznáte ještě továrnu na sny v Hollywoodu, kalifornské Údolí smrti nebo okázalou krásu Las Vegas.

Vzhůru na východ USA!

Okořenit si výlet po velkoměstech severovýchodu Ameriky cestou k Niagarským vodopádům? Díky zájezdu, který vás zavede třeba i do New Yorku, není nic snadnějšího.

Zažijte dobrodružství Aljašky a Yukonu

Poznejte města zrozená ze zlaté horečky, přírodu v čele s jejím vládcem medvědem, ledovce a velehory. Taková jsou území opředená dobrodružným perem Jacka Londona.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o nebo o jediném místě v Evropě, kde žijí opice ve volné přírodě, o největší hliněné armádě světa nebo o obrovských kostelech. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán