Myslíte, že safari už jste viděli v zoo? Pokud to nebylo na jednom z vašich výletů po Africe, pak byste se měli rychle sbalit a vydat se do JAR. Tady totiž zjistíte, co to slovo skutečně znamená! Horký vzduch se vlní nad prašnou cestou, ale suché traviny kolem ní se ani nehnou. Červená hlína pálí a v dálce na obzoru se mihotají vrcholky vysokých hor. Džíp v barvě khaki stojí klidně ve stínu jediného stromu široko daleko. V něm s dalekohledem v jedné a foťákem ve druhé ruce sedí malá česká rodinka.

Během cesty džípem vás čeká řada překvapení.

FOTO: archiv autora

Připadá vám to jako scéna z Volání divočiny? Kdepak, tak může docela reálně vypadat dovolená v Jihoafrické republice. Množství přírodních rezervací tady totiž kromě standardních procházek nabízí i dobrodružné výpravy po boku profesionálních rangerů. Jednou takovou rezervací je například Kariega Game Reserve, jejíž jméno už napovídá, že džípem to končit nebude.

Kariega Game Reserve

Safari nabízí nejen exkluzivní prostředí, ale i nadstandardní služby. Známá Kariega Game Reserve leží nedaleko přístavu Port Elizabeth a je jednou z nejkrásnějších rezervací v JAR. Jedním ze způsobů, jak si zdejší safari užít co možná nejvíce, je vyjížďka terénním vozem v doprovodu profesionála. Programy ve většině rezervací jsou obvykle uzpůsobeny místnímu klimatu, takže na vyjížďky se jezdí brzy ráno, aby se stihl návrat kolem oběda. Když vyšší teploty navečer opadnou, vyráží se znovu.

Až se vydáte do srdce jihoafrické buše, možná potkáte celou „Velkou pětku“

FOTO: ESO travel

Velká pětka v říši zvířat

Kdo je tady největší zvíře? Lev, leopard, slon, nosorožec a africký buvol – tak tuhle pětku potkat v JAR prostě musíte, patří to zkrátka mezi povinnosti každého cestovatele. A proč zrovna těchto pět vyvolených? Jsou to zvířata, jejichž trofejí si lovci v dobách ještě nedávných cenili ze všech nejvíce. Ulovit jednoho z nich bylo velmi nebezpečné a náročné a neúspěšné pokusy končily často tragicky, nikoli však pro zvíře.

V této oblasti o rozloze 9 tisíc hektarů se nemusíte bát malárie, naopak se ale můžete těšit na celou „Velkou pětku“ a mnoho dalších zvířat. To, co byste v leckterých zoologických zahradách jen stěží hledali, tady volně pobíhá okolo Vás. Lvi, sloni, hroši, žirafy, zebry nebo nosorožci nejsou ale zdaleka to jediné, co Vás tady čeká. Park nabízí mnoho nejrůznějších atrakcí – kromě všemožných výletů můžete vyzkoušet rybaření, kanoing nebo romantickou projížďku na koních.

Za doprovodu rangera se obyčejné safari promění v poznávací zájezd.

FOTO: ESO travel

Rezervace Karongwe

Rezervace Karongwe je dalším známým místem, které vás nenechá na pochybách o tom, co že to vlastně to safari je. Jde o součást tzv. Velkého Krugerova národního parku a i tady vás jízda v terénních vozech s rangerem naplní tou nefalšovanou africkou atmosférou.

Další vyhledávané cíle turistů v JAR

Stolová hora – Největší stůl světa ukrývá krásné Kapské Město, ověnčené mnoha superlativy
Mys Dobré naděje – obeplujte stejně jako Bartolomeo Dias tento ostrý výběžek africké pevniny
Vesnice Cultural Village – návštěva vesnice s ukázkou tanců a života domorodých obyvatel
Afrika v sedle – romantická výprava na koních do divočiny v doprovodu rangera
Kirstenbosch – botanická zahrada Kapského Města s devíti tisíci druhy rostlin

 

Africká příroda je pro Evropana exotická a krásně jiná.

FOTO: ESO travel

Země zaslíbená golfistům

Kromě lvů a žiraf můžete ale na svých cestách po JAR potkat ještě někoho jiného - golfisty. Tahle země je totiž také golfovým rájem. A jestli je golf hra pro snoby, pak nechtějte vědět, co můžete zažít v Jižní Africe. Zdejších 500 hřišť, z nichž některá jsou údajně nejlepší na světě, hostí věhlasné golfové turnaje. Místní areály, to totiž nejsou jenom vybagrované plácky někde u silnice. Jihoafrické golfové hřiště je parkem uprostřed rezervace, člověkem uhlazená část africké panenské buše.

Propojení krás přírody s civilizací se výborně hodí zvlášť tehdy, když ne všechny účastníky zájezdu zrovna zajímá golf. Manželku s dětmi můžete jednoduše posadit do safari džípu a zatímco budou tiše číhat na zebry, vy můžete nerušeně hrát. Musíte se ale připravit na to, že během hry se zničehonic objeví žirafa a totálně vám zkazí úder.

Možná, že pro zachování co nejnižšího handicapu by bylo lepší nikam nejezdit. A když už budete v JAR, neměli byste zapomenout navštívit i další nejznámější místa, pro která je tahle země nazývána jednou z nejkrásnějších afrických zemí vůbec. Stručný přehled naleznete v tabulce výše. V postranním sloupci pak nejdete přehled některých zajímavých golfových hřišť v JAR.

Nenechte si ujít:

Erinvale Country Club

Golfové hřiště nebývalé krásy a kvality. Horské štíty v kombinaci s Indickým oceánem vás nenechají chladným ani při pokeru, natož při golfu.

Kariega Game Reserve

Soukromé safari vás provede divokou buší a nedopřeje vám odpočinku – tolik atrakcí jako je tady, byste jinde hledali jen těžko.

Kapské Město

Tohle město nabízí opravdu mnoho - pohled z výšky 1000 metrů ze Stolové hory, mořské akvárium dvou oceánů nebo botanickou zahradu Kirstenbosch.

Související články o JAR

Přečtěte si také další zajímavé články o exotických destinacích. Naposledy jsme psali o Ománu, JV USA, tančící fontáně v Dubaji, tropických rájích Tioman a Langkawi, Kataru nebo Svatém Martinu. Přehled všech článků naleznete v rubrice Exotika.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

 

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do JAR na golf a safari

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku, Dominikánskou republiku atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená JAR:

Kapské Město a Safari

Za poznáním a aktivním odpočinkem v africkém buši. Lákavý program pro ty, kteří chtějí alespoň jednou v životě spatřit tolika superlativy ověnčené Kapské Město.

Golf a Safari

Spojení golfu a dobrodružství v divoké přírodě vám ukáže nejkrásnější místa Jihoafrické republiky. Zkuste uniknout ruchu civilizace a podniknout výpravu do africké buše!

Napříč JAR

Kapské Město, Cape Point, divoká zvířata či pestrá směs obyvatel. Lákadla svádějící k cestě do jednoho z nejpoutavějších koutů planety.

Autor: Viola Kratochvilová & ESO travel