Hlavní obsah
Po náměstí Times Square každý den projde přes 330 tisíc lidí. A díky tomu je možná nejfrekventovanějším místem planety. Foto: Jean-Christophe Benoist, commons.wikimedia.org

Nej náměstí světa: Víte, kterému se říká Křižovatka světa a které je nejkrásnější?

Jsou výraznými orientačními body, místy setkávání, odpočinku, ale také místy, na kterých se psaly dějiny. Slavná náměstí jsou srdci světových metropolí, která tepou v rytmu doby. Někde zběsile, jinde klidněji. Poznejte s námi náměstí považované za nejkrásnější na světě, náměstí, na kterém přistál nepřátelský letoun, nebo třeba Křižovatku světa, kterou denně projde přes 300 tisíc lidí.

Po náměstí Times Square každý den projde přes 330 tisíc lidí. A díky tomu je možná nejfrekventovanějším místem planety. Foto: Jean-Christophe Benoist, commons.wikimedia.org
Nej náměstí světa: Víte, kterému se říká Křižovatka světa a které je nejkrásnější?

Rudé náměstí a Times Square pravděpodobně znáte. Možná jste se po nich i prošli. Určitě o nich ale nevíte úplně všechno. A o dalších náměstích z našeho výčtu možná uslyšíte úplně poprvé – za zmínku ale stojí.

Times Square: Centrum vesmíru a Křižovatka světa

Denně tudy prý projde asi 330 tisíc lidí, což z něj podle některých žebříčků dělá vůbec nejnavštěvovanější místo planety. Ne nadarmo se tedy křižovatce mezi Broadwayí a 7. Avenue přezdívá Centrum vesmíru nebo také Křižovatka světa. Zamíří sem každý turista, který přiletí do New Yorku, a denně tudy projdou desetitisíce Newyorčanů, kteří míří do práce nebo za zábavou. Jeden výzkum dokonce tvrdí, že 22 centů z každého dolaru, který turisté utratí v New Yorku, utratí právě na Times Square.

Se setměním získají stovky svítících reklam na síle.

Foto: ESO travel

Symbolem náměstí jsou neónové reklamy, které získávají na síle a efektu hlavně po setmění. Své sílo tady mají i deník New York Times i slavný řetězec restaurací Hard Rock Café.

Eros na Piccadilly Circus není Eros

Ne že by socha anděla z nejslavnějšího londýnského náměstí zmizela, ale „Eros“ prostě není Eros. Ve skutečnosti jde o anděla křesťanské charity – soška je totiž součástí pomníku londýnského filantropa Lorda Shaftesburyho. I na Piccadilly najdete neóny, ale dnes už jen na jedné jeho straně. V roce 2002 si část reklamní plochy pronajala Yoko Ono a umístila na ní úryvek z písně Imagine: „Imagine all the people living life in peace!“

Rudé náměstí: Přistávací dráha pro nepřátelský letoun

Krasnaja ploščaď. Tak zní ruský název srdce moskevské metropole. Slovo krasnyj znamená červený, nicméně starší z jeho významů zní „hezký“. Rudé náměstí tedy v původním významu slova zase tak rudé není – ač je i přiléhající zeď Kremlu zbarvená do ruda. Kromě té patří k dominantám náměstí chrám Vasila Blaženého (působivější zvenku než zevnitř) a luxusní obchodní dům GUM (jeho pasáže rozhodně za návštěvu stojí).

Dominantami Rudého náměstí jsou rudá zeď Kremlu a chrám Vasila Blaženého.

Foto: archiv autora

V roce 1987 na tomto náměstí dokonce přistálo letadlo. A rovnou „znepřátelené“. Tehdy 18letý Němec Mathias Rust vyletěl z Hamburku a přes Island a Helsinky doletěl s malým sportovním letadlem až do Moskvy. Prý chtěl svým činem snížit napětí během studené války – nicméně mohl být rád, že ho nesestřelili.

El Zocálo: A kde je podstavec?

Náměstí El Zocálo v Mexico City se oficiálně jmenuje Plaza de la Constitutión, tedy náměstí Ústavy, nikdo mu tak ale neříká, mnohem rozšířenější je jeho přezdívka. Tu náměstí dostalo podle podstavce, jenž byl základem plánovaného památníku. Památník nakonec nikdy nevznikl, po několika letech zmizel i podstavec, ale přezdívka Zocálo, v překladu právě podstavec, místu zůstala.

Když na to přijde, vejde se na náměstí El Zocálo i několik set tisíc lidí.

Foto: Victormoz, pl.wikipedia.org

El Zocálo je o zhruba třetinu menší než pražské Karlovo náměstí. Na koncert Justina Biebera se na něm ale sešlo asi 200 tisíc lidí a zpěvačku Shakiru sledovalo dokonce o několik tisíc lidí více.

Svatopetrské náměstí: Nejkrásnější na světě

A to konkrétně ve Vatikánu. Svatopetrské náměstí vzniklo s velkým přispěním italského umělce Berniniho a je chloubou celé Itálie. Nejkrásnější výhled je na něj z venkovního ochozu kupole Svatopetrské baziliky. A mnohdy až při pohledu shora si člověk uvědomí, že elipsovitý tvar náměstí a kolonády, které ho objímají, opravdu vypadají jako náruč, která objímá věřící a poutníky. Přesně tak, jak to Bernini zamýšlel.

Nejkrásnější pohled na náměstí nabízí ochoz kupole Svatopetrské baziliky.

Foto: archiv autora

Mimochodem, kolonády tvoří téměř 300 sloupů, které stojí vždy čtyři v řadě za sebou. Na náměstí jsou pak dvě místa, ze kterých vždy vidíte jen první sloup, ostatní jsou za ním v zákrytu. Na tenhle optický klam vás upozorní někteří průvodci, případně shluk lidí na jednom konkrétním místě.

Merdeka: Milión čtverečních metrů

Čtverec o délce strany jeden kilometr – tak by se dala nejsnáze popsat velikost náměstí Merdeka v Jakartě. Některé žebříčky ho tak staví na první místo co do velikosti světových náměstí. Na první pohled ale tahle plocha připomíná spíše obrovský park – po rekonstrukci, která začala v devadesátých letech, dokonce na náměstí nesmějí automobily. A kruhový objezd okolo Národního památníku se proměnil v centrální zahradu. Není divu, že sem o víkendech vyrážejí tisíce obyvatel města – za sportem i za rekreací.

Od konce února také probíhá unikátní cesta kolem světa. Přečtěte si o ní víc: Nebývalý luxus a exotika: Z Prahy odstartovala „miliónová“ cesta kolem světa

Inzertní sdělení: Vybíráme z exkluzivních poznávacích zájezdů!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

Prodloužený víkend v New Yorku

Časový posun vám hraje do karet! Užijte si New York na maximum a poznejte jeho největší atrakce během čtyř dnů a tří nocí! Empire State Building, Central park, socha Svobody, Wall Street... možností je spoustu a my k nim přihazujeme ještě fakultativní letecký výlet k Niagarským vodopádům nebo let helikoptérou nad Manhattanem.

Malý okruh Čínou

Vydejte se s námi do Pekingu a jeho okolí. Vezmeme vás na náměstí Nebeského klidu, projdete se po Velké čínské zdi a nasajete atmosféru tak odlišnou od té naší. Podíváme se i do Letního paláce a navštívíme pekingskou zoo, kde chovají pandy. První odlet máme naplánovaný na počátek dubna - poleťte s námi!

Čtěte dále:

Přečtěte si o tipech, kam vyrazit v březnu, o městech duchů nebo o UFO lokalitách. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán

Anketa
Které náměstí je podle vás nejkrásnější?
Times Square
22.4 %
Rudé náměstí
15.1 %
El Zocálo
1.7 %
Svatopetrské náměstí
55.3 %
Piccadilly Circus
4.5 %
Merdeka
1 %
Celkem hlasovalo 584 čtenářů.

Největší v Evropě?

Žebříčky nejrozlehlejších náměstí světa se od sebe velmi liší. Zatímco jeden za náměstí považuje snad každou nezastavěnou plochu ve městě, jiný má striktní pravidla. Tvrdit tedy, že největším náměstím Evropy je Karlovo náměstí v Praze by možná bylo příliš troufalé, ač se na vrcholu některých žebříčků skutečně objevuje. Rozhodně ale můžeme tvrdit, že patří k těm největším.

Jeho rozměry jsou 130x510 metrů – velkou část plochy ale pokrývá park, a tak vám možná tak velké ani nepřijde. „Karlák“ je největší náměstí v Česku, založil ho Karel IV. (odtud jeho aktuální název, dříve se jmenovalo Dobytčí trh) a je hlavním tramvajovým uzlem v Praze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků