Hlavní obsah
Puerto Morelos sází na klidnou atmosféru a průzračné moře. Foto: ESO travel

Mexické letovisko Puerto Morelos: Po turistech netouží. A díky tomu je stále populárnější

Šikmá věž v Pise. Tohle přirovnání se u majáku v Puerto Morelos ozývá od roku 1967, kdy ho téměř vyvrátily vlny a vítr během hurikánu Beulah. Modrobílá stavba ale nápor přírodního živlu ustála a dnes je symbolem mexického letoviska Puerto Morelos, letoviska, které se zatím brání masívnímu turistickému ruchu.

Puerto Morelos sází na klidnou atmosféru a průzračné moře. Foto: ESO travel
Mexické letovisko Puerto Morelos: Po turistech netouží. A díky tomu je stále populárnější

Místní vyhláška zakazuje stavbu budov, které by měly více než tři patra. Prý proto, aby byl zachovaný přírodní ráz místa. Několik moderních hotelových resortů na pobřeží tak tvoří příjemné nízké bungalovy a místních rodinných hotýlků se tohle nařízení nijak nedotýká – ty svou image staví právě na své titěrnosti.

Puerto roste raketovým tempem

I přesto se ale Puerto Morelos rozrůstá. A to přímo raketovým tempem. V roce 2005 tu žilo asi tisíc stálých obyvatel, dnes je jich desetkrát tolik. Rozrostlo se jak Antiguo Puerto neboli Staré Puerto na pobřeží s hotely, příjemnými restauracemi, bary, obchůdky a soukromými vilkami, tak i nová část za silnicí 307 asi kilometr a půl ve vnitrozemí, kde žijí převážně zaměstnanci z místních hotelů.

V některých místech je to ke korálovému útesu jen sto metrů od břehu.

Foto: Laurie Button

Puerto Morelos leží zhruba na půli cesty mezi lázeňským Cancúnem a Playa del Carmen, v srdci Mayské riviéry. Na rozdíl od dvou zmiňovaných letovisek své renomé staví spíše na přátelské, až skoro rodinné atmosféře. Vždyť samotné městečko tvoří všehovšudy jen dvě hlavní ulice a místní tvrdí, že když člověk zrychlí krok, projde ho z jednoho konce na druhý za patnáct minut.

Vyzkoušejte místní podniky!

Uvolněná atmosféra panuje i v místních podnicích. Typickým mexickým podnikem je La Playita, rodinné bistro ukryté za písečnými přesypy na zdejší pláži. Místo klasické vývěsky tu na palmě visí staré surfařské prkno, na kterém je ručně vyvedený název podniku, zařízení je jednoduché a vzduchem se line typický odér ryb. Není ale nepříjemný. A nepříjemný není ani personál.

„Specialitou“ podniku jsou smažené čerstvé ryby s ohromnou porcí domácích hranolek. Jídlo nepříliš typické pro Mexiko, ale díky čerstvosti surovin opravdu dobré.

Budovy tu nesmí mít víc než tři patra. Prý aby byl zachovaný přírodní ráz místa.

Foto: ESO travel

Půjčte si šnorchl a prozkoumejte útes!

Pláže v Puerto Morelas nejsou nijak extrémně široké a nedorážejí na ně obvykle vysoké vlny. Přímo proti letovisku se totiž táhne Mezoamerický korálový útes. V některých místech to k němu z pláže není ani sto metrů, celý úsek podél Puerta je ale mořským národním parkem. A to od roku 1998, kdy si jeho zapsání mezi chráněné oblasti vymohlo místní ekologické sdružení.

I díky tomu je dnes právě tato část Mezoamerického bariérového útesu (druhého nejdelšího korálového útesu na planetě) druhově nejbohatší a nejzachovalejší. Pravidla pro potápění a šnorchlování jsou poměrně přísná a za „vstup“, respektive potopení se platí poplatky.

Mezoamerický korálový útes

Ráj potápěčů i přírodovědců. Mezoamerický bariérový útes se táhne v délce tisíc kilometrů vodami čtyř amerických států – Mexika, Belize, Guatemaly a Hondurasu. A jen na území Mexika je chráněný v pěti národních parcích a třech biosférických rezervacích. Potkat se tu můžete se žralokem obrovským, s pěti sty druhy ryb a s několika desítkami druhů korálů.

Mimochodem dvouhodinová „tour“, kdy vám místní agentura půjčí vše potřebné pro šnorchlování a vyrazí s vámi k útesu ke dvěma atraktivním lokalitám, kde můžete vždy pětačtyřicet minut šnorchlovat, vyjde jednoho na zhruba padesát amerických dolarů. Zkušení cestovatelé potom tvrdí, že vás tu vše vyjde levněji, pokud k placení použijete přímo mexické peso.

Vydat se tu můžete šnorchlovat. Případně za potápěním s kompletní potápěčskou výbavou.

Foto: Jaontiveros

Klasické potápění vyjde asi o dvacet dolarů dráž. Ale můžete si vybrat – zda vyrazíte ke korálovému útesu, nebo jestli budete chtít prozkoumávat vrak lodi, který tu na dně leží a obrůstá mořskou flórou a vlastně i faunou.

Uvolněná atmosféra tohoto místa některým turistům učarovala natolik, že sem už nejezdí na klasickou dovolenou, ale pronajímají si tu na část sezóny vlastní domek nebo vilku. A tajně si přejí, aby Puerto Morelos zůstalo mimo hlavní zájem cestovních kanceláří co nejdéle a nepřišlo o svoje kouzlo.

Z Puerto Morelos jezdí trajekt na ostrov Cozumel. Více o něm najdete v článku Ostrovní ráj Cozumel láká na mayské památky, nádherné pláže a potápění

Inzertní sdělení: Vydejte se do Mexika!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky pobytových zájezdů do Mexika:

Hotel The Ocean Coral, Puerto Morelos

Pětihvězdičkový hotel ležící přímo na pláži v letovisku Puerto Morelos. Pět bazénů, osm restaurací, šest barů a perfektní zázemí i pro náročné klienty. Odpočiňte si na břehu nádherného Karibiku!

Riu Yucatan, Playa del Carmen

Hotel ležící přímo na jedné z nejkrásnějších pláží Mayské riviéry. Jen kousek od golfového hřiště a v pěší vzdálenosti od centra Playa del Carmen, srdce Mayské riviéry. Nechte se hýčkat pětihvězdičkovým luxusem.

Barcelo Maya de Luxe, Akumal

Dva ohromné bazény a zároveň hned u resortu pláž, která bere dech. Šest barů, čtyři restaurace, masáže, lázně, kadeřnický salón… Pětihvězdičkový resort zasazený do tropické zahrady nabízí vše, co si na dovolené můžete přát.

 

Čtěte dále:

Přečtěte si také o tipech na lednovou dovolenou, o plážích v Myanmaru nebo o děsivé gastronomii. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán

Anketa
Jak vybíráte dovolenou?
Přímo v cestovní kanceláři.
3.9 %
Na internetu.
69.3 %
Z papírového katalogu.
15 %
Nevybírám, nechávám to na partnerovi.
1.6 %
Na doporučení někoho jiného.
0.8 %
Jinak.
9.4 %
Celkem hlasovalo 127 čtenářů.

Mezi krokodýly!

V Puerto Morelos leží i zařízení, které se jmenuje Crococun Zoo. A nebojte se, že byste přehlédli vstup. Ten je totiž vyvedený v záživých tónech modré a oranžové. Do roku 1988 šlo o běžnou krokodýlí farmu, pak ale přišel hurikán a ten celé zařízení zničil. S obnovou se potom začalo v jiném duchu.

Cílem tvůrců bylo zachovat kousek původní vegetace, která tu na pobřeží po tisíciletí byla. Dnes jde tedy o místo, kde zakonzervovali kus pralesa a do něj umístili expozice se zvířaty. Prohlídky jsou se zkušeným průvodcem a potkat se tu můžete s opicemi, papoušky, ale i s hroznýšem nebo právě s krokodýly. Na některé z obyvatel této rezervace si pak dokonce můžete i sáhnout.

Celý areál pak doplňuje příjemné občerstvení a obchod se suvenýry. Příjemné místo pro rodinný výlet.

A mimochodem – v Puerto Morelos se prý mnohem více vyplatí pronájem vlastního vozu než cesty taxíkem.

 

Nejčtenější články z poslední doby:

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků