Okouzlující Vieste se rozkládá na úzké skalnaté ostruze omývané Jaderským mořem, historické centrum s bílými domky je tedy jedinečnou pastvou pro oči. Zatímco v zimě tu moc „přespolních“ nepotkáte, v letních měsících se sem s oblibou sjíždějí Italové ze všech konců republiky a dovolenkáři z blízkých i vzdálených států, a mezi nimi také Češi.

Ozdobou městské pláže je Pizzomunno

Ještě před několika desetiletími bylo Vieste a jeho okolí ryze rybářskou a zemědělskou oblastí. V posledních letech se začal rozvíjet turistický ruch a vyrostla tady spousta moderních hotelů a rezortů. Samozřejmě nechybějí restaurace, kavárny a bary, opomenout nelze ani cukrárny s vynikající italskou zmrzlinou. Každé druhé pondělí se zde konají trhy, kromě toho se v přístavu nalézá malý rybí trh. Vieste s téměř 14 tisíci obyvatel je oficiálně součástí provincie Foggia. Stejně se jmenuje i hlavní město tohoto území. Je vzdáleno 93 km a určitě stojí za celodenní výlet.

Dovolená ve Vieste je ideální kombinací denního koupání a slunění a večerních procházek pitoreskními uličkami.

Dovolená ve Vieste je ideální kombinací denního koupání a slunění a večerních procházek pitoreskními uličkami.

FOTO: Shutterstock

Ale zpět k Vieste – samotné městečko není logicky hlavním lákadlem. Tím jsou pláže, častokrát oceněné Modrou vlajkou za vynikající čistotu vody. Zdejším symbolem je dvacet metrů vysoký, legendami opředený skalní monolit Pizzomunno. Vystupuje z moře ve stejnojmenné zátoce a jen pár metrů od něj se rozprostírá pláž s názvem Spiaggia del Castello. Úžasnou podívanou skýtá členité pobřeží u Vieste. Vodní eroze a větry vytvořily ve skalách pozoruhodné jeskyně a oblouky.

Skalní monolit Pizzomunno nevytvořil člověk, ale vítr a vlny.

Skalní monolit Pizzomunno nevytvořil člověk, ale vítr a vlny.

FOTO: Shutterstock

K nejkrásnějším místům se dostanete pouze od moře, tudíž není od věci zakoupit si lodní výlet, jejž nabízejí turistické kanceláře. Mimochodem – Vieste se zavděčí nejen milovníkům koupání a opalování, ale rovněž jachtařům, surfařům i horolezcům.

Dávnou historii připomínají katedrála s pevností

Co se pamětihodností týče, těch ve Vieste moc nespatříte. Z římského období pocházejí zbytky městských hradeb, v centru stojí katedrála. Fridrich II. tu sice ještě zanechal kastel, ale ten je po zásadní přestavbě prezentován jako pevnost z konce 16. století. No a pak jsou tady již zmíněné bílé domky na skále, pohledem na ně se jistě budete s oblibou kochat několikrát denně.

Zdejší pevnost změnila svoji podobu v 16. století, kdy se její rekonstrukce ujali Španělé.

Zdejší pevnost změnila svoji podobu v 16. století, kdy se její rekonstrukce ujali Španělé.

FOTO: Shutterstock

Ubytování si snadno a rychle objednáte prostřednictvím českých internetových stránek s porovnávačem cen, vůbec není nutné pátrat na zahraničních serverech. Zpravidla se jedná o praktické apartmány či rezidence, jež neposkytují stravu, dopravit se tam musíte taktéž sami. Možností je několik – buď v Česku sednete do auta a zdoláte 1510 km (měřeno z Prahy), anebo doletíte do Bari, odkud jezdí od dubna až do konce října autobusy přímo do Vieste.

Nedaleko věže Torre di San Felice se nalézá skalní oblouk Architiello.

Nedaleko věže Torre di San Felice se nalézá skalní oblouk Architiello.

FOTO: Shutterstock

V Bari si lze pronajmout vůz, což je optimální varianta. V širokém okolí Vieste se totiž nachází spousta dalších pláží (např. 22 km vzdálená Baia della Pergola), některé i velmi klidné a romantické. K dispozici je mnoho kempů, obklopených olivovými plantážemi. Nouze není ani o pobřežní památky, mezi něž se řadí věž zvaná Torre di San Felice. Ta se tyčí 9 km od Vieste směrem na jih.

Inzertní sdělení:

TravelPortal.cz

FOTO: TravelPortal.cz