Zvláště 28. července, kdy procesím Fiesta de la Beata vrcholí velkolepá slavnost zasvěcená svaté Kateřině. Nejedná se ovšem o jednu z největších mučednic křesťanství, ta byla z Alexandrie, navíc jde podle historiků o vymyšlenou postavu. To se o místní rodačce říci nedá. Žila v letech 1531 až 1572, v dětství osiřela, musela těžce pracovat na statku a později odešla do kláštera svaté Magdaleny v Palmě, kde zemřela. Už jako dívka si psala deník, kde popisovala zážitky ze setkání se svatými, a předurčila deset let dopředu přesně den své smrti. Uličky jsou i proto nazdobeny girlandami a všude visí její portréty…

Léto tady tráví Michael Douglas s rodinou

Kdo se sem v tu dobu nedostane, nemusí zoufat, hodně populární fiesta je i 24. srpna, na oslavu svatého Bartoloměje, zdejšího patrona. Je také velkým tahákem města, pojmenovaného podle arabského šlechtice Musse, k němu se pak už jen přidalo slovo vall, značící údolí. Je krásné i romantické a není divu, že inspirovalo umělce. Má tu dům herec Michael Douglas, který sem jezdí pravidelně každý rok na dovolenou s manželkou Catherine Zetou-Jonesovou a dětmi. Také zde založil a financuje kulturní centrum Costa Nord, nabízející o přírodě v pohoří Serra de Tramuntana, v jehož středu město leží, informace, jež Douglas je osobně namluvil.

Kartuziánský klášter Cartoixa de Valldemossa, v němž se nalézá muzeum, rozhodně nelze přehlédnout.

Kartuziánský klášter Cartoixa de Valldemossa, v němž se nalézá muzeum, rozhodně nelze přehlédnout.

FOTO: Shutterstock

Městskou dominantou je kartuziánský klášter Cartoixa de Valldemossa. V něm je nejen unikátní stará lékárna s původním vybavením, muzeum, ale hlavně mnišské cely, kde se – bohužel neúspěšně – v roce 1838 léčil z tuberkulózy Fryderyk Chopin. Doprovod mu dělala jeho neméně slavná partnerka George Sandová. Ke klášteru těsně přiléhá královský palác Palau del rei Sanc, je i součástí prohlídky. Nechal ho postavit panovník Jaime II. pro svého syna a následníka Sancha. Ten trpěl těžkým astmatem a zdejší klima mu prospívalo. Nějaký čas po jeho smrti připadl palác mnichům. Kromě nádherně zařízených komnat lze navštívit sál, kde se pravidelně konají klavírní koncerty – samozřejmě převažují Chopinova díla. Prostory se využívají rovněž k pořádání banketů, svateb a dalších akcí.

Ve Valldemosse narazíte i na sochařský portrét polského skladatele a klavírního virtuosa Fryderyka Chopina.

Ve Valldemosse narazíte i na sochařský portrét polského skladatele a klavírního virtuosa Fryderyka Chopina.

FOTO: Shutterstock

Během výletu se stihnete vykoupat

Stojí za to zajít na vyhlídku Miranda des Lladoners, odkud je vidět na celé město i údolí pod ním. Ještě hezčí scenérii spatří ti, kteří nejsou líní a navštíví asi 4 km vzdálenou poustevnu Ermita de la Santíssima Trinitat z roku 1648. Stále ji obývá několik členů náboženské komunity, nebrání ale veřejnosti v návštěvě, pokud nenaruší jejich klid potřebný k rozjímání. Odsud je pro změnu krásně vidět západní pobřeží Mallorky a Středozemního moře. Další místní atrakcí jsou kaskádové vodopády Rei de Teules, ale jen v případě, že předtím pršelo, jinak jsou vyschlé. Obdivovat lze i pozůstatky prehistorické svatyně Santuari Talaiotic de Son Mas. Pro odpočinek je přímo ve Valldemosse k dispozici příjemná zahrada Jardins Rei Joan Carles.

Sedm kilometrů od Valldemossy se můžete kochat pohledem na skalní útvar Sa Forarada.

Sedm kilometrů od Valldemossy se můžete kochat pohledem na skalní útvar Sa Forarada.

FOTO: Shutterstock

Kdo se chce po ne zrovna krátké prohlídce osvěžit v moři, má možnost zajít do přístavu, kde je sice jen malinká kamenitá pláž, ale k vykoupání bohatě postačí. Je také logické, že po tom všem putování turistům vyhládne. Útěchu najdou ve výtečné rybí restauraci, navíc s terasou přímo nad mořem. Kdo nemá rád plody moře, může se snadno nasytit populárním předkrmem pa amb oli, což je chléb s olivovým olejem. Jde o historický pokrm, který zdokumentoval už v osmnáctém století mnich Jaume Josep Bernat Martí i Oliver. Dnes se servíruje spíš bageta pokapaná olivovým olejem, namazaná česnekem, navrch s rajčaty, sýrem a šunkou nebo tuňákem. Vyhlášená je i pekárna Ca’n Molinas, kde se doporučuje ochutnat mandlový koláč nebo coca de patata, nadýchaný bochánek z bramborového těsta.

Mnohé domy ve Valldemosse působí romanticky, a to i díky spoustě květin a květináčů.

Mnohé domy ve Valldemosse působí romanticky, a to i díky spoustě květin a květináčů.

FOTO: Shutterstock

Inzertní sdělení:

Mallorca patří mezi velmi oblíbené turistické destinace. Přírodní krásy ostrova a ideální místa pro zábavu i odpočinek vám zcela jistě zajistí nezapomenutelné zažitky. Využijte například některý z tipů CK Blue Style nebo vybírejte na www.blue-style.cz

Hotel Fergus Style Cala Blanca Suites ****+

Hotel Fergus Style Cala Blanca Suites ****+

Hotel Fergus Style Cala Blanca Suites ****+

FOTO: CK Blue Style

Hotel Ipanema Park/ Ipanema Beach ***

Hotel Ipanema Park/ Ipanema Beach ***

Hotel Ipanema Park/ Ipanema Beach ***

FOTO: CK Blue Style

Hotel Elegance Vista Blava ***

Hotel Elegance Vista Blava ***

Hotel Elegance Vista Blava ***

FOTO: CK Blue Style