Hlavní obsah
Návštěvníky Zbrašovských jeskyní letos čeká řada kulturních událostí spojených s oslavou stoletého výročí objevení. Foto: Petr Zajíček, Správa jeskyní ČR

Zbrašovské jeskyně oslaví 100. výročí objevení výstavou i koncertem

Výstavami, ale i seminářem odborníků či speciálním koncertem kapely November 2nd, oslaví letos Zbrašovské aragonitové jeskyně sté výročí svého objevení. Ve znamení oslav se ponese celý letošní rok. Akce by měly svým významem přesáhnout i hranice regionu.

Návštěvníky Zbrašovských jeskyní letos čeká řada kulturních událostí spojených s oslavou stoletého výročí objevení. Foto: Petr Zajíček, Správa jeskyní ČR
Zbrašovské jeskyně oslaví 100. výročí objevení výstavou i koncertem

Jeskyně, které leží v katastru bývalé obce Zbrašov, před sto lety objevili zbrašovský starosta Josef Chromý a jeho bratr Čeněk. V místě zvaném Na Baránce býval kamenolom a při pracích se v létě 1912 objevila ve stěně puklina.

"O Vánocích začal z pukliny vystupovat sloupec páry, oba bratři si toho povšimli a po Novém roce se vydali na průzkum," vypráví vedoucí jeskyní Barbora Šimečková.

Pomocí žebříků a lana zdolali bratři 42 metrů hlubokou propast a počátkem března 1913 objevili na jejím konci neznámý jeskynní prostor – Jurikův dóm, který je zároveň největším prostorem těchto jeskyní. "Během jediného roku, což je velmi unikátní, se jim podařilo objevit prakticky celý jeskynní systém. Počátkem roku 1914 prorazili nový vchod do údolního svahu, kterým vstupujeme do jeskyní i dnes," doplňuje Šimečková.

Nejrozlehlejší prostor Zbrašovských aragonitových jeskyní - Jurikův dóm.

Foto: Petr Zajíček, Správa jeskyní ČR

Oslavy výročí zahájí na začátku dubna odborný seminář, který představí také výsledky nejnovějších bádání. Stěžejní akce se odehraje od 3. do 9. června v zámecké dvoraně v Hranicích při Týdnu životního prostředí, jehož součástí bude výstava o historii a současnosti jeskyní. Hranická radnice nechala ke stoletému výročí vytvořit dokument.

Něco navíc

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou dnes součástí národní přírodní památky vyhlášené roku 2003 na území 7,74 hektaru. Unikátní jeskynní systém vznikl stejně jako nedaleká Hranická propast účinky uhličitých kyselek. Jeskyně jsou nejteplejšími v České republice s celoroční stálou teplotou kolem 14 stupňů Celsia.

V Mramorové síni vystoupí na konci června také česká kytarová kapela November 2nd, která odehrála svůj první koncert v roce 1995 právě ve zbrašovských jeskyních. Podle data tehdejšího vystoupení si skupina nakonec dala i své jméno. Prohlídky jeskyní doplní doprovodné akce a výstava Zpátky do jeskyně! Svá díla tu bude od července do října prezentovat výtvarník Michal Trpák.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků