Hlavní obsah
Hrad Kašperk Foto: Miroslav Šára, Právo

VIDEO: Šumavskými hvozdy k řece Vydře a na hrad Kašperk

Hrad pohledný zvenčí i zevnitř, slatě a řeka plná peřejí – taková je ve stručnosti nabídka následující šumavské cesty. Vrátíme se při ní do závěrečných dní letošního léta, a to v místech, kde stráží hrad Kašperk, kde hučí vody řeky Vydry a kde na turisty čeká naučná stezka s vyhlídkovou věží u Jezerní slati.

Hrad Kašperk Foto: Miroslav Šára, Právo
VIDEO: Šumavskými hvozdy k řece Vydře a na hrad Kašperk

Začínáme vycházkou k řece – jak jinak – u kempu, který bývával králováckým dvorcem a jenž je znám pod jménem Antýgl. U mostu sestupujeme ze silnice na turistickou červeně značenou stezku a jdeme na sever. Trasa, směřující mj. k Turnerově chatě vede po pravém břehu řeky v její bezprostřední blízkosti.

Naše další cesta vede do míst, kde řeka Vydra dostává své jméno. Modravský potok tu přijímá potoky Roklanský a Filipohuťský a než se u Čeňkovy Pily nový vodní tok spojí s Křemelnou (a vytvoří tak Otavu), má na zhruba patnácti kilometrech vydří jméno. Jsme v Modravě.

Po zeleně značené turistické stezce

Cílem tentokrát ovšem není rázovitá ves v nadmořské výšce 980 metrů, ale necelé tři kilometry vzdálená Cikánská slať. Nachází se kousek pod vrcholem Modravské hory (1157 m). Z Modravy se k této slati lze dostat po zeleně značené turistické stezce a i když není tak známá a navštěvovaná jako např. slatě Jezerní, Tříjezerní či Chalupská, setkání s ní mohu doporučit.

Její dřevěný chodník vede lesem, prodírá se vysokými travinami, po stranách zurčí malé praménky, které nejen že k území patří, ale znovu ho zachraňují. Necitlivé meliorační zásahy v minulém století přivodily unikátnímu mokřadu téměř smrt, v současnosti se ale vše napravuje. Přesvědčí vás o tom nejen zvuk pramenící vody, ale i četné malé dřevěné hráze, které životadárnou vodu pomáhají zadržovat.

:. Šumava - Vydra a Cikánská slaťAutor: Miroslav Šára

 

Hrad Kašperk je prý nejstrašidelnější hrad v Čechách. Dokonce i za bílého dne je tu údajně slyšet zvuk koňských podkov, rachot povozů a práskání bičem... Nemíním s tím polemizovat, i když mi zde podobný zážitek zůstal odepřen.

Což ovšem nijak nezkalilo dojem z hradu, který – po mém soudu – je v Čechách jedním z nejpřitažlivějších. Na skalnatém ostrohu vrchu Ždánov vyrostl díky příkazu Karla IV., který se tak rozhodl roku 1356. Hrad (tehdy pod jménem Karlsberg) tu vznikl na ochranu obchodních cest i blízkých zlatých dolů. Roku 1617 jej koupilo bohaté město Bergreichenstein, jež se od té doby začalo nazývat Kašperskými Horami.

Dvě vysoké hranolovité věže jsou dobře viditelné už zdálky – úplně nejkrásnější pohled je na ně (i na celý Kašperk) od Pustého hrádku, zřícenin předsunuté bašty, která ovládala nebezpečný vrch poblíž hradu.

Mimořádný rozhled z Kašperku na šumavské lesy

Neméně úchvatné jsou interiéry Kašperku. Cesta vnitřkem hradu vede z budovy purkrabství, kde se návštěvník prostřednictvím plastik, obrazů a dalších exponátů může seznámit s dobou Lucemburků, se stavebním vývojem hradu i těžbou zlata na Šumavě. Cesta vede výš a výš, z věže je mimořádný rozhled na šumavské lesy, blízké okolí i krajinu nad městem Sušice, jíž vévodí vrch Svatobor.

Pro autora těchto řádků ještě jedna okolnost byla potěšující: jako jeden z mála hradů a zámků v Česku se nesnaží vypudit z interiérů lidi připravené fotit či točit filmové záběry. Což ovšem může být dobrá informace i pro další podobně zaměřené turisty.:. Šumava - Hrad KašperkAutor: Miroslav Šára

 

O místě, kam právě od hradu vyrážíme, už padla zmínka. Jedná se o velmi chladné místo (mrzne tu častokrát i v červenci) v sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Od travnatého povrchu míří do hlubin až osmimetrová vrstva rašeliny. Dorazili jsme k Jezerní slati.

Od parkoviště vede cesta k dřevěné vyhlídkové věži, od níž ještě dál do nitra slati míří 120 metrů dlouhá naučná stezka – věž i stezka tu byly vybudovány v roce 1974. Tak se pojďme podívat.

:. Šumava - Jezerní slaťAutor: Miroslav Šára

 

Krajinu šumavských vrchů jsme již sice opustili, nicméně ještě jedna zastávka je před námi. V Pošumaví, zhruba deset kilometrů jižně od Strakonic, leží půvabné městečko Volyně.

Ani docela vydatný déšť, který nás tu přepadl, nedokázal přednosti tohoto místa zastřít. Do oka tu okamžitě padne renesanční radnice a její sgrafita – a také docela úzká ulička, spíše jen těsný chodník vedoucí od ní mezi domy ke kostelu Všech svatých ze 14. století (jeho vnější vzhled je barokní). V sousedství stojí bývalá gotická tvrz ze století třináctého, která dnes slouží jako městské muzeum.

:. Šumava - VolyněAutor: Miroslav Šára

PŘÍŠTĚ se v hlavní roli ocitnou Žďárské vrchy. Kromě Žďáru nad Sázavou se vydáme na některé zdejší přírodní vyhlídky (například na vrchol Devíti skal či Čtyř palic) a zblízka si prohlédneme dva hrady: Pernštejn a nedalekou zříceninu hradu Zubštejn.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků