Hlavní obsah
Bivona se nachází v srdci Sicílie. Foto: Profimedia.cz

Máte 26 korun? Domek na Sicílii může být váš

S italskými městečky, kde nabízejí domy doslova za hubičku, se roztrhl pytel. Dalším v řadě je sicilská Bivona, i v ní si zájemci mohou koupit nemovitost za pouhé euro. Oproti konkurenci však obec láká na mnohem výhodnější podmínky. Budoucí majitelé se musejí zaručit nižšími částkami a na rekonstrukci dostanou také více času, uvádí server CNN.

Bivona se nachází v srdci Sicílie. Foto: Profimedia.cz
Máte 26 korun? Domek na Sicílii může být váš

Bivona leží v samém středu Sicílie. Jako další městečka s podobným osudem čelí vylidňování — mladí lidé odcházejí do větších měst za prací a populace stárne. „Za posledních 40 let se počet obyvatel snížil o polovinu. Dnes tu žije jen kolem 3800 rezidentů,“ uvedla Angela Cannizzarová z městského úřadu. Dodává, že plánem je navrátit Bivonu do období její největší slávy, které městečko dosáhlo už někdy v 16. století.

Konkurence je však veliká. Italských městeček, které nabízejí domy za jedno euro, je stále víc a víc, ani na Sicílii nejde o novinku. Aby se Bivona odlišila od svých soupeřů, chce nabídnout zájemcům mnohem výhodnější podmínky koupě. Zatímco jiné obce vyžadují většinou složení zálohy 5000 eur (skoro 130 tisíc korun) a dokončení rekonstrukce domu do tří let, v Bivoně dají lidem více času. Záloha bude poloviční a doba opravy nemovitosti se může protáhnout až na čtyři roky.

„Renovace může začít klidně rok po obdržení stavebního povolení a musí být dokončena do dalších tří. Chceme lidem, kteří se rozhodnou k nám přestěhovat, nabídnout také daňové výhody,“ doplnila Cannizzarová.

Ideální na detox

Nabídka domů v Bivoně je široká. Stejně tak je velký rozptyl mezi jejich aktuálním stavem. Zatímco u některých zůstaly stát v podstatě jen zdi, jiné vyžadují minimální zásah. Prodej domků chtějí ve městě také co nejvíce urychlit. Vyvlastní proto všechny nemovitosti, o které se nikdo včas nepřihlásí, aby je mohli dále prodat.

„Navzdory tomu, že zde máme množství prázdných budov, staré centrum Bivony stále žije a je napěchované historií. Potřebujeme mu jen vdechnout nový život,“ uvedla Cannizzarová. Starosta Milko Cinà zájemce láká také na čerstvý horský vzduch, okolní lesy a barevné ovocné sady. „Kvalita života je tu dobrá. Optimální místo na detox,“ tvrdí.

Právě pomalé tempo a žádný shon by měly být největšími lákadly městečka. Včetně absence smogu nebo hluku. A k moři je to pouhých 40 minut jízdy autem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků