Hlavní obsah

S kamerou na cestách: Český ráj aneb Cesta do Prachovských skal

Druhou návštěvu území skalních vyhlídek a bludišť zahájíme na východním okraji oblasti. Přesněji šest kilometrů západně od Nové Paky. Putování Českým rájem tentokrát odstartujeme výstupem na čedičový vrch se zříceninou hradu Kumburk.

S kamerou na cestách: Český ráj aneb Cesta do Prachovských skal

Gotický hrad trůní na výrazném kopci v nadmořské výšce 642 metrů, takže potěší nejen milovníky romantických zřícenin, ale i ty, kteří prahnou po místech s dalekým výhledem. Ti druzí ocení – zejména za dobré viditelnosti, že z Kumburku dohlédnou na Krkonoše, Orlické hory, Ještěd, ale i na polabskou rovinu či další výrazné vrchy Českého ráje.

První zase zaregistrují, jak je hrad, o němž první zmínka pochází z roku 1355, vysloveně fotogenický. A nejen to – je příkladem (to cituji odborníky) koncentrického typu, u nás ne zrovna obvyklého.

Jde o to, že jednotlivé části architektonické památky jsou umístěny spirálovitě nad sebou (podobně se ostatně stáčí i přístupová cesta). Takže pojďme se přesvědčit na vlastní oči.

S kamerou na cestách - KumburkAutor: Miroslav Šára

 

U míst dalekých výhledů ještě chvíli zůstaneme. Přesunuli jsme se k Valdicím, u nichž (zhruba půl kilometru na západ od města) se vypíná čedičový vrch Zebín. I když dosahuje nadmořské výšky jen 399 metrů, slovo vypíná není vůbec nadsazené. Okolní krajinu Zebín převyšuje zhruba o sto metrů a trochu připomíná zmenšenou Milešovku.

Není nad pohled z výšky do celého kraje

Vyniká zejména při pohledu z dálky – například od osady Brada nad Kopidlnem či z Vyhlídky spisovatele Václava Čtvrtka na vrchu Přivýšina (najdeme ji kilometr západně za Bradou).

Z jižního úpatí kolem hřbitovního kostela Všech svatých vede na vrchol neznačená cesta. V nejvyšším bodě stojí od doby kolem roku 1700 barokní kaplička sv. Maří Magdalény. A právě od ní se otevírá vynikající kruhový rozhled. K vidění odtud jsou mj. vrchy Kozákov, Tábor, Kumburk (kde jsme ještě před chvílí byli), ale velmi dobře také město Jičín.

S kamerou na cestách - ZebínAutor: Miroslav Šára

 

Putování Českým rájem – alespoň pro tentokrát – vrcholí. Závěrečnou kapitolu napíšeme patrně v nejznámějším a nejnavštěvovanějším skalním městě oblasti, v Prachovských skalách. Ze Zebína, pro bližší orientaci, je to sem šest kilometrů západním směrem.

Jak známo nejpřitažlivějšími místy zde procházejí dvě okružní cesty – Malý okruh měří necelé dva kilometry, Velký tři a půl. Návštěvníci tu během několika stovek metrů zažijí sestup k úpatí vysokých skalních bloků, cestu úzkými průchody a vzápětí i rychlé výstupy na místa s dalekými výhledy.

Vyhlídek je tu opravdu hodně

Na naší cestě s kamerou si dovolím upozornit na vyhlídku pojmenovanou podle profesora gymnázia v Jičíně PhDr. Jakuba Všetečky, na vyhlídku nesoucí jméno Pěveckého sboru Křižkovský (z té jsou mimo jiné dobře vidět Jinolické rybníky pod severovýchodním okrajem Prachovských skal) a mezi turisty možná nejoblíbenější vyhlídky Českého ráje a Míru.

Při pohledu z nich lze zaznamenat i charakteristickou siluetu Trosek. Další z mnoha symbolů a vítaných cílů této požehnané končiny.

S kamerou na cestách - Prachovské skályAutor: Miroslav Šára

 

PŘÍŠTĚ nás čeká cesta na jihovýchod Švýcarska. Zavítáme do Lugana, Locarna, k ledovci Morteratsch, lanovkou vyjedeme na krásné rozhledové místo, vrch Muotaz Muragl – a to ještě nebude zdaleka vše.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků