Hlavní obsah
 

Ranvej pro ostřílené piloty: Na jednom konci silnice, na druhém pláž

Turisté trpící v jakékoliv míře strachem z létání, by na ostrov Svatého Bartoloměje možná měli cestovat raději lodí. Zdejší krátká přistávací dráha, umístěná mezi kruhový objezd a písečnou pláž, dává totiž zabrat i zkušeným pilotům.

 
Ranvej pro ostřílené piloty: Na jednom konci silnice, na druhém pláž

Bez speciálního tréninku a neověření piloti na nevelké letiště Gustava III. létat nesmějí. Místní ranvej měří zhruba 650 metrů a je řazena k nejnebezpečnějším na světě. Přistávat by tady měla jen letadla s kapacitou méně než 20 pasažérů. Nejeden cestující vystoupil z paluby letadla s notně rozklepanýma nohama. Obzvláště dobrodružné je přistání ve větru, kdy pasažéry děsí turbulence.

Ostrov Svatého Bartoloměje obklopují stovky luxusních jacht a lodí.

Foto: Profimedia.cz

Letiště je na ostrově Svatého Bartoloměje, který je součástí Francouzských Antil, umístěné ve vesnici St. John. Leží ohraničené travnatými kopci přímo mezi silnicí a písčitou pláží. Na tu se mnoho turistů vydává právě proto, aby viděli vzlet i přistání letadel z bezprostřední blízkosti.

Dovolená pro movité a labužníky

Ostrov ale není proslulý zdaleka jen svým extrémním letištěm. Platí za dovolenkovou destinaci boháčů, kteří si tu vychutnávají pohodlí přepychových hotelů, obdobně luxusních restaurací a odpočinek na pláži střídají za nakupování v drahých buticích. Tuto karibskou destinaci si pro svoji dovolenou zvolil mimo jiné miliardář Roman Abramovič, filmař George Lucas nebo modelka a herečka Olivia Palermová.

Svatý Bartoloměj je oblíbený nejen u celebrit

Foto: Profimedia.cz

Známé a krásné obličeje sem lákají ale třeba i přírodní produkty, které se na ostrově vyrábějí. Zdejší kosmetika propagující ostrov svým názvem, Ligne St. Barth, se v porovnání se světovými kosmetickými giganty vyrábí ve směšně malém množství. Jenže hypoalergenní produkty vyráběné z rostlin nacházejících se na ostrově v dnešní době frčí, a tak si zde můžete opalovat pod nánosem oleje z oreláníku barvířského, známého ve světě jako roucou. Ten v pradávnu indiáni využívali jako barvivo na obličej. Dnes turistům pomáhá v rychlejším opalování a odpuzuje hmyz.

Kosmetická továrnička působí od vchodu spíše jako větší rodinný dům.

Foto: Ligne St Barth

Svatý Bartoloměj spadá pod správu Francie. To ovlivnilo mimo jiné zdejší gastronomii. Jemné chutě francouzské kuchyně jsou na ostrově propojovány s kreolskou kuchyní. Ta pochází právě z karibské oblasti a vyznačuje se zajímavými kombinacemi koření, jednoduchou přípravou pokrmů i mixováním s kulinářskými prvky například z Mexika, Španělska, Afriky a dalších zemí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků