Hlavní obsah
Sopka Fudži Foto: Profimedia.cz

Posvátná hora Fudži bude mít wi-fi signál

Horolezci zdolávající nejvyšší vrcholek Japonska, horu Fudži, se nebudou muset během hlavní lezecké sezóny vzdávat internetového spojení se světem. Umožní jim to wi-fi připojení zdarma. Nová služba začala fungovat v pátek a má být v provozu až do září.

Sopka Fudži Foto: Profimedia.cz
Posvátná hora Fudži bude mít wi-fi signál

Japonské úřady uvádějí, že tím reagují na neustálý příliv žádostí od amerických a evropských turistů, kteří během výstupu na horu chtějí zůstat "on-line". Úřady ale zároveň předpokládají, že internet na Fudži přitáhne nové návštěvníky.

„Doufáme, že lidé budou tuto novou službu využívat nejen k tomu, aby se s rodinou a přáteli v zahraničí podělili o svůj zážitek, ale také k tomu, aby si stáhli aktuální informace o počasí a podobně, a postarali se tak o vlastní bezpečnost," řekl podle stanice BBC jeden z činitelů ministerstva turistického ruchu, který si nepřál být jmenován.

Reakce, které se na tuto novinku objevily, ale jsou přinejmenším rozpolcené. Zatímco někteří vítají možnost podělit se v reálném čase o svou výpravu s blízkými doma, jiní si nejsou jisti, zda by se chytré telefony a hory měly míchat dohromady - zvláště tam, kde by si měl člověk dávat především pozor na to, kam šlape.

Sarkastické poznámky

„Už na ulici je to dost hrozné, ale při šplhání na horu? Jeden člověk spadne a ostatní za ním budou padat jako kostky domina," zní jeden z komentářů na webu listu Japan Today.

„Wi-fi zdarma? Tedy pardon, ale podstata výpravy do přírody spočívá v tom, že se člověk od internetu odpojí," dodal další. A jiný z internetových uživatelů připojil sarkastickou poznámku: „Už bylo načase. Na památku všech, kteří na vrchol nedorazili kvůli internetovému půstu."

Posvátná všemi směry

Téměř symetrická, sněhem pokrytá aktivní sopka Fudži, nacházející se jihozápadně od Tokia, je se svými 3776 metry nadmořské výšky nejvyšší horou Japonska. Vulkán, jenž naposledy vybuchl před 300 lety, se stal námětem množství japonských historických uměleckých děl, včetně tradičních dřevotisků.

Horu Fudži, obklopenou jezery, národními parky, chrámy a svatyněmi, uctívali jako posvátnou již původní obyvatelé Japonska - národ Ainu. Posvátná je také pro vyznavače šintoismu a pro buddhisty. Do roku 1868 byl přístup na vrchol hory povolen jen mužům.

Podle japonské národní turistické organizace vystoupí na horu Fudži každoročně na 300 000 lidí, kteří tak následují příkladu náboženských poutníků z minulých staletí. Většina z nich velikán zdolá v krátké letní lezecké sezóně.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků