Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Obyvatelé Amsterdamu nechtějí masový návrat turistů

Cestovateli oblíbený Amsterdam je další z řady metropolí, jejíž obyvatelé si po koronavirové krizi nepřejí masový návrat turistů. Vyplývá to z petice, kterou dosud podepsalo okolo 25 tisíc lidí a o které ve čtvrtek informovala agentura DPA. O požadovaných změnách nyní budou jednat představitelé města.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Obyvatelé Amsterdamu nechtějí masový návrat turistů

Iniciativa Amsterdam má na výběr požaduje snížení počtu návštěvníků, kteří se ve městě zdrží přes noc, na 12 milionů za rok. Za poslední léta se v nizozemské metropoli známé svým bohatým nočním životem déle než jeden den zdrželo okolo 20 milionů turistů, píše DPA. Zakázané mají být také pronájmy přes Airbnb a další služby krátkodobého pronájmu či otevření nových hotelů.

Signatáři petice dále požadují navýšení turistické daně a úpravu proslulé čtvrtě červených luceren. Turistům by se také v takzvaných coffee shopech již neměly prodávat omamné látky jako je marihuana nebo hašiš.

Už žádný zábavní park

„Krize jednu věc ujasnila — situace v době před koronavirem byla neudržitelná,” říká iniciativa. Centrum Amsterdamu bylo místem „hlavně od turistů a pro turisty”. Nově by se centrum mělo soustředit na rezidenty, aby turisté nenavštěvovali „zábavní park, ale živé město”.

Kavárny, restaurace, bary, nevěstince a muzea se ve městě, které má okolo 800 tisíc obyvatel, uzavřely kvůli koronaviru v polovině března. Tamní ulice byly vylidněné po tři měsíce. Počet návštěvníků v této době klesl z průměru 55 tisíc denně na (téměř) nulu, uvádí iniciativa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků