Hlavní obsah

Nedaleko New Yorku ohromuje turisty skotský hrad

Tak trochu jako z jiné planety působí na americkém ostrůvku Pollepel, na řece Hudson, skotský hrad Bannerman - respektive to, co z něho zbylo. Nachází se zhruba 80 kilometrů od New Yorku uprostřed malebné zalesněné krajiny.

Nedaleko New Yorku ohromuje turisty skotský hrad

Skotský hrad by v okolí New Yorku asi nikdo nečekal. Přesto tu jeden stojí. Nechal ho tady vystavět skotský přistěhovalec a podnikatel Francis Bannerman VI. počátkem 20. století. Na ostrůvku Pollepel, známém také pod názvy Pollopel nebo Bannermanův ostrov, nechal bohatý podnikatel vystavět i další stavby.

Hrad Bannerman je v poměrně špatném stavu.

Foto: Profimedia.cz

Hrádek, který nějaký čas využívala armáda jako sklad, dokud ho v polovině 20. století neopustila, připomíná stavení ze snu nebo pohádky.

Budova hradu je značně poničená (turisté kolem ní chodí v helmách), svoji okouzlující atmosféru si ale stále zachovává. V troskách jsou ještě dnes k vidění kousky původního vybavení interiéru.

Od roku 1967 ostrov vlastní stát New York. Na udržování zdejších staveb pracují na Pollepelu dobrovolníci shromáždění ve společnosti Bannerman Castle Trust Inc.

Osobitá stavba fascinuje stovky turistů.

Foto: Profimedia.cz

Před deseti lety začali na ostrov cestovat turisté. Túry s průvodcem, letos probíhající od 4. května do 27. října, vyjdou dospělého na 35 dolarů (okolo 680 korun) a dítě do 11 let na 30 dolarů (zhruba 580 korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků