Hlavní obsah
Zámek Jánský vrch Foto: Profimedia.cz

Na zámek Jánský vrch na Jesenicku se vrátí věžní hodiny zastavené před šesti lety

Na věž zámku Jánský vrch v Javorníku na Jesenicku by se do konce letní sezóny měly vrátit opravené věžní hodiny. Nyní jsou v péči restaurátora. Oprava hodin, které se zastavily před šesti lety, bude stát 150 000 korun. Část této sumy uhradili samotní návštěvníci ve veřejné sbírce.

Zámek Jánský vrch Foto: Profimedia.cz
Na zámek Jánský vrch na Jesenicku se vrátí věžní hodiny zastavené před šesti lety

„Hodiny by měly být zpět na zámek nainstalovány na konci srpna, kdy by měly být již zprovozněny," uvedla kastelánka Kateřina Danielová. Veřejnou sbírku kvůli opravě nefunkčních hodin vyhlásila správa zámku loni v létě. Vybralo se přes 45 000 korun. Výtěžek sbírky pokryje zhruba třetinu nákladů. „Zbytek zaplatíme ze svého rozpočtu," doplnila kastelánka.

Historický stroj byl podle odborníků znečištěn starými mazivy. Měl funkční závady a nevyhovoval ani jeho elektromotor, který neměl nutné krytí pro půdní prostory. Věžní hodiny pocházejí z roku 1937 a jsou dílem Franze X. Beitela z Moravského Berouna. Ve své době byl hodinový stroj konstrukčně velmi na výši, protože sestrojení elektricky natahovaných hodin bylo tehdy ještě vzácné.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz

Státní zámek Jánský vrch v Javorníku byl v minulých letech rekonstruován. Je jediným zpřístupněným památkovým objektem na Jesenicku, stojí na místě původního hradu z druhé poloviny 13. století. Na barokní zámek byl přestavěn za působení biskupa Schaffgotsche, který se na svém sídle obklopil významnými osobnostmi, především hudebníky. V roce 1769 povolal na zámek skladatele Karla Ditterse z Dittersdorfu a Jánský vrch se stal záhy střediskem hudebního života pro celé Slezsko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků