Hlavní obsah
Původní Azurové okno se v roce 2017 zřítilo do moře. Foto: Profimedia.cz

Maltské Azurové okno bude možná znovu stát. Díky ocelové konstrukci

Azurové okno bylo nejznámější přírodní památkou Malty. Před necelými dvě lety o něj ale ostrovní stát přišel, když se jeho značná část zřítila do moře. Teď má skalní oblouk šanci na návrat, i když samozřejmě ne v původní podobě. Mohla by ho ale nahradit ocelová konstrukce ruského architekta Svetozara Andreeva, píše server Insider.

Původní Azurové okno se v roce 2017 zřítilo do moře. Foto: Profimedia.cz
Maltské Azurové okno bude možná znovu stát. Díky ocelové konstrukci

Projekt, jenž nese název Srdce Malty, sestává z ocelového oblouku, který má mít velmi lesklý povrch a vytvářet zrcadlový efekt, aby lépe zapadl do krajiny. Středomořský stát má ale s návratem ikonické přírodní památky získat mnohem víc, vnitřek konstrukce se totiž bude využívat pro výstavy, pro něž bude místo na celkem pěti patrech.

Na vrcholu oblouku bude vstup do galerie.

Foto: Profimedia.cz

Výstavní prostory zaberou několik pater.

Foto: Profimedia.cz

„Bude to perfektní monument a symbol spojení modernity a přírody, času a historie, ale také houževnatosti lidské duše,“ uvedl Andreev pro Archilovers. Zatím ovšem není jasné, zda ocelová stavba skutečně vznikne, místní se v anketě lokálního listu nicméně vyslovili spíše pro — kladně hlasovalo 68 procent. Proti návrhu, který prý zcela zničí ostrov Gozo, se postavilo 32 procent hlasujících lidí.

Architekt a designer Andreev ubezpečil, že ke stavbě by byly použity nejmodernější materiály a techniky, nejen z oblasti architektury, ale například i stavby lodí. To proto, aby byl zachován přirozený řád celé pobřežní oblasti. Azurové okno, nebo spíše jeho aktuální pozůstatek, se totiž nachází v lokalitě mořské biosférické rezervace. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků