Hlavní obsah
Jeskyně Býčí skála. Foto: Igor Zehl, ČTK

Jeskyně Býčí skála pořádá mimořádné prohlídky

Milovníci jeskyní a dobrodružství mohou o nadcházejícím víkendu mimořádně zavítat do jeskyně Býčí skála v centru Moravského krasu na Blanensku. Konat se v ní budou dny otevřených dveří. Jeskyní budou provázet od 9 do 16 hodin speleologové, kteří v ní bádají.

Jeskyně Býčí skála. Foto: Igor Zehl, ČTK
Jeskyně Býčí skála pořádá mimořádné prohlídky

Na prohlídky je nutné si rezervovat vstup, a to na jejich internetových stránkách.

Prohlídka potrvá hodinu. V podzemí je pouze devět stupňů Celsia, proto by si turisté neměli zapomenout bundy. Speleologové také doporučují pevnou obuv. V jeskyni totiž nejsou zpevněné chodníky jako v dalších pěti veřejnosti zpřístupněných jeskyních v krasu. Dny otevřených dveří v Býčí skále se konají vždy jen o červnových víkendech.

Turisté v doprovodu speleologů procházejí krátkou částí jeskynního systému Rudické propadání – Býčí skála, který je se svými 14 kilometry druhým nejdelším v Česku.

Sloužila k obřadům

Návštěva je věnována nejen geologii a krápníkové výzdobě, ale i historii jeskyně.
Býčí skála patří k těm nejtajemnějším. Otec moravské archeologie Jindřich Wankel v ní v 19. století objevil pozůstatky 40 lidí pohřbených v podzemí v době bronzové. Podle jeho teorie byli obětováni při pohřbu velmože, aby jej doprovázeli do říše mrtvých.

Nejnovější poznatky ale ukazují, že Býčí skála byla spíše než dějištěm masové rituální vraždy vyhledávaným kultovním místem, kam směřovali lidé ze střední Evropy k obřadům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků