Hlavní obsah

Hrad Veveří se vrací do dob své slávy

Pokud vám při návštěvě Brna zbude čas i na jeho okolí, neměli byste vynechat hrad Veveří na vysokém kopci mezi lesy nad ohbím Brněnské přehrady. Je nesmírně fotogenický, má svůj neopakovatelný genius loci.

Hrad Veveří se vrací do dob své slávy

Lze k němu přijet autem, ale také na kole pěknými lesními cestami. Též lodí z přístaviště Brno-Bystrc nebo z druhé strany od Veverské Bítýšky. Od Brna lze i pěšky, vždyť nejbližší tramvajová zastávka leží od hradu jen devět kilometrů. A na Veveří je slušné občerstvení.

Kdo nevěří, ať tam běží

Hrad, který má podle pověsti devět věží (kdo nevěří, ať tam běží), patří k nejrozsáhlejším a nejstarším v celé zemi. Bohužel donedávna byl také jedním z nejvíce zanedbaných historických objektů.

Původně to byl pravděpodobně jen malý lovecký hrádek nebo jen dvorec moravských markrabat, nejstarší zmínka pochází z roku 1213. Kamenný hrad vyrostl patrně až před polovinou 13. století.

Toto uvidíte z vyhlídkové terasy nad Brněnskou pžehradou.foto: Právo/Jan Trojan

Tehdy jen nad ohbím Svratky, přehrada byla vybudována později, v letech 1936 až 1940. Z hradu se naskytne krásný pohled na část přehrady a na lesy a také na kovovou lávku spojující oba břehy vodní nádrže.

Ochránci přírody se kdysi obávali přílišného přílivu turistů na levý (od hradu protější) břeh a stavbu dva roky zdrželi. Příznivci lávky naopak tvrdili, že příroda má sloužit lidem, a měli pravdu.

Letošní novinka: parková cesta

Po lávce na kole jezdí a pěšky chodí v teplejší části roku tisíce lidí. Letošní novinkou pro turisty je parková cesta od přístaviště lodí až k odstavné ploše pod hradem.
Byla financována z částky 3,6 miliónu korun věnované letos městem Brnem.

Jeho primátor Roman Onderka (ČSSD) v květnu při slavnostním aktu prohlásil: „Tisíce Brňanů, kteří sem denně přicházejí, jsou pro mne hlavním impulsem k tomu najít v rozpočtu města vždy nějaké finanční zdroje na obnovu této krásné památky.“

Primátor by ještě rád viděl obnovený celý jižní přístup k hradu včetně brány a někdejšího skleníku, které zatím čekají na obnovu. Protože pohled na opravený hrad i na upravenou přístupovou cestu bude motivovat k návštěvě mnohem více lidí. Celková částka, kterou Brno poskytlo, se blíží dvaceti miliónům korun.

Obnova hradu začala v roce 1999, o pět let později přišla první větší dotace – 25 miliónů od státu a pět miliónů od Brna. A následovaly další částky. Mohly se tak opravit budovy i střecha unikátní břitové věže, zafixovala se střecha paláce, opravila se střecha východní hranolové věže.

V dalších letech Brno financovalo obnovu plošné výmalby palácové jídelny z druhé poloviny 18. století. Malby zachycují tehdejší podobu hradu a lovecké výjevy. Z oken vidíte na přehradu. Podívat se můžete rovněž z obnovené vyhlídkové terasy.

Významné návštěvy

Do dnešního velkého rozsahu byl hrad rozšířen po polovině 14. století za vlády mladšího bratra císaře Karla IV., moravského markraběte Jana Jindřicha, jenž z Veveří učinil jedno ze svých hlavních sídel. Moderní historie zaznamenala tři návštěvy Winstona Churchilla v desátých letech.

Podle kastelána Petra Fedora hrad utrpěl těžké rány za pobytu wehrmachtu, při bojích na konci druhé světové války a za necitlivé přestavby na lesnické učiliště, internát a závodní školu práce na počátku 50. let.

V 70. letech zkáza vrcholila „rekonstrukcí“ na mezinárodní studentské a kongresové centrum, nejhorší byly betonové injektáže destruující nyní zdivo a zadržující vlhkost. Náprava je stále intenzivnější.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků