Hlavní obsah

Hotelová recepční vypadá velmi sympaticky. Doširoka se usmívá, mrká dlouhými řasami a na sobě má dokonale bílou uniformu. Jakmile si s ní ale začnete povídat, máte jasno: „Jestliže se chcete zapsat, zmáčkněte tlačítko číslo jedna,” praví umělá žena. V hotelu Henn-na, který uvítal první hosty 17. července v zábavním parku ve městě Sasebo na jihu Japonska, tvoří totiž většinu personálu roboti, píše francouzský deník Le Monde.

Hotel, kde hosty obsluhují roboti

Vše začíná už u vchodu s touto androidní recepční, které u sousedního pultu asistuje robotický dinosaurus a francouzský robot Nao. Zdá se, že je to hotel budoucnosti, ale není tomu tak docela. Jen těžko můžete zapříst rozhovor s roboty, který nasměrovávají hosty k dotekové obrazovce, aby se tu zaregistrovali.

„Nao tu zajišťuje originální přivítání a podává informace. Říká: ´Buďte u nás vítáni. Můžete se zaregistrovat´ a informuje vás o tom, v kolik hodin se podává snídaně," vysvětluje Aurore Chiquotová z francouzské společnosti Aldebaran, která tyto malé humanoidní roboty prodává.

Chiquotová přiznává, že to je zatím poněkud primitivní, ale je to jen první etapa, ujišťuje. „Nejprve budeme sledovat reakce hostů, abychom zjistili, co by bylo možné ještě zdokonalit. Je to způsob, jak si ohmatáváme terén. Bude například možné konverzovat s Naem, který to už umí," říká.

Robot místo vypínačů

Mezi dalším robotickým personálem hotelu vyniká také nosič zavazadel, který vám odnese kufry do jednoho ze 72 pokojů. Malý robot s dětskými rysy pojmenovaný Tuly na požádání rozsvěcí a zhasíná světla — v hotelu nejsou vypínače. Umí také odpovídat na jednoduché otázky, týkající se například počasí.

U vstupu do budovy vykonává služby šatny a trezoru veliká mechanická paže. Do malých boxů ukládá předměty, které jí hosté svěří. Zdá se, že hotel má být především další atrakcí v zábavním parku. Avšak jeho ředitel Hideo Sawada ujišťuje, že cílem není jen bavit zákazníky a předvádět nejrůznější roboty vybavené novými dovednostmi.

„Chceme předvést novinky a zároveň udělat něco v době, kdy rostou ceny v hotelích," prohlašuje. Jedna noc zde stojí v přepočtu kolem 1700 Kč. Roboti totiž nevyžadují mzdu ani dovolenou a dají se využívat 24 hodin denně, všech sedm dní v týdnu. Z velké míry tak nahrazují zaměstnance. Nutno však podotknout, že v Japonsku je mimořádně nízká nezaměstnanost: jen 3,3 procenta.

Roboti v tomto hotelu zatím nejsou ještě tak dokonalí, aby mohli lidi zcela nahradit. Například se dosud nedaří naučit je stlát postele. Rovněž bezpečnostní kamery sledují zaměstnanci z masa a krve a ujišťují se, že nenastal žádný incident. Či že by si chtěl nějaký host některého robota odnést.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků