Hlavní obsah
V Grónskou jsou desítky fjordů a žádné davy. Foto: Profimedia.cz

Grónsko nebo Mongolsko. Kam se vydat, když nechcete nikoho potkat

Toužíte na svých cestách po klidu a odpočinku bez lidí? Britský server Telegraph sestavil žebříček zemí, které mají podle dat Populační divize OSN nejmenší hustotu zalidnění. Dá se proto předpokládat, že tam na davy, minimálně z řad místních, nenarazíte a užijete si krásu přírody v klidu o samotě.

V Grónskou jsou desítky fjordů a žádné davy. Foto: Profimedia.cz
Grónsko nebo Mongolsko. Kam se vydat, když nechcete nikoho potkat

Grónsko

Nejmenší hustotu obyvatelstva má Grónsko, oficiální hodnota činí 0,13671 obyvatele na kilometr čtvereční. Největší ostrov světa obývá jen něco kolem 56 tisíc lidí, nejvíc jich žije v hlavním městě Nuuk, zbytek pak v menších obcích, které jsou roztroušeny podél členitého pobřeží.

I když většinu grónské přírody tvoří tundra nebo trvale zaledněné oblasti, najdete tu i působivé hory a hlavně fjordy. Těch jsou tu doslova desítky a například Ilulissat je od roku 2004 zařazen i na seznam UNESCO.

Falklandy

Dalším poněkud pustým kusem země jsou Falklandy v Jižní Americe. Jde o zámořské území Velké Británie a hustota zalidnění je tam jen o něco málo vyšší než v Grónsku – 0,3. Lidí tam však žije ještě méně, zhruba kolem 3000.

Hlavním a vlastně jediným obydleným městem je Port Stanley, zbytek tvoří osady. Když není krajina zrovna pokryta sněhem, dokáže uchvátit romantickými výhledy na rozlehlé pláně, útesy, ale i početné kolonie tučňáků, kteří jsou jednou z hlavních atrakcí Falkland.

Na Falklandách je hlavní atrakcí pozorování tučňáků.

Foto: Profimedia.cz

Mongolsko

Mongolskou krajinu tvoří částečně step, částečně poušť – najdete tam i část pouště Gobi, která patří k těm nejstarším na světě. Hustota osídlení je 1,9 obyvatele na kilometr čtvereční, takže není třeba obávat se davů.

Stepi obývají nomádi a jedním z velkých turistických lákadel je projížďka na koni po rozlehlých travnatých pláních, které obzvlášť během podzimu získávají na neopakovatelné kráse. Přespání v tradiční jurtě také není k zahození.

Mongolsko láká rozlehlými pláněmi a scenérií horských štítů.

Foto: Profimedia.cz

Namibie

Africká Namibie je pro někoho možná až příliš vyprahlá, i tak se v ní nachází hned několik skutečně zajímavých míst. S hustotou 2,9 obyvatele na kilometr čtvereční je ideální destinací pro ty, kteří se nechtějí mačkat a zároveň jim nevadí se trochu ohřát. Ať už to jsou elegantní duny pouště Namib, les holých stromů v solné pánvi Dead Vlei nebo safari, v zemi je stále co objevovat.

Pustina Dead Vlei je možná nejfotografovanějším místem Namibie.

Foto: Profimedia.cz

Francouzská Guyana

Francouzská Guyana je relativně malý státeček na severu Jižní Ameriky, z jihu sousedí s Brazílií. Jak název správně napovídá, jedná se o zámořský department Francie. Znamená to mix koloniální architektury, francouzských zákonů, deštných pralesů a karibské kuchyně.

Hustota činí 2,9 obyvatele na kilometr čtvereční a země je ideální právě pro ty, kdo rádi prozkoumávají deštné lesy s úchvatnými vodopády nebo odpočívají na pobřeží.

Francouzská Guyana je zámořským departmentem Francie.

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků