Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Dovolenou v tuzemsku plánuje skoro 80 procent Čechů

Strávit dovolenou na domácí půdě se chystá 79 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu, který pro agenturu CzechTourism zpracovaly společnosti Mind Bridge a Economic Impact. Za dovolenou plánují lidé utratit průměrně 6150 korun na osobu, přičemž si na ni chtějí vyhradit zhruba devět dní.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Dovolenou v tuzemsku plánuje skoro 80 procent Čechů

„Průměrná útrata na české dovolené vychází na něco málo přes 700 korun na osobu a den, přičemž nejvíce se utratí za ubytování a stravování v restauracích,“ uvedl ředitel agentury CzechTourism Jan Herget. „Pro podnikatele v cestovním ruchu to představuje potenciál v podobě 76 miliard, respektive 92 miliard při započtení útrat výletníků,“ doplnil.

Údaje se oproti dubnu zásadně proměnily. Lidé se už dopadů koronavirové epidemie tolik neobávají a letní dovolené plánují. V dubnu na ni přitom chtělo vyrazit jen 69 procent lidí, část populace uvedla, že žádný pobyt neplánuje, a to buď kvůli nedostatku financí (9 procent), nebo kvůli obavám z nákazy (9 procent). Aktuálně dovolenou v tuzemsku rozhodně neplánuje sedm procent dotazovaných.

Lákají odlehlá místa

„Lidé se nebojí a ani dopad na finance nevnímají tak negativně,“ konstatuje Herget obrat. „Navíc dvě třetiny lidí si teprve vybírají konkrétní lokalitu v Česku, a proto je dobře, že města, kraje i vláda přicházejí s různými vouchery, které mají za cíl nerozhodnuté hosty nalákat,“ dodal.

Podle průzkumu jsou nejvyhledávanějšími regiony jihočeský, jihomoravský a liberecký. Nejvíce Čechy láká vyrazit do přírody, mimo města, zkrátka na místa, kde není mnoho lidí a kde je v okolí zajímavá památka, třeba hrad. V hledáčku mají také místa, kde ještě nebyli a chtějí to napravit.

Průzkum se uskutečnil mezi 3. a 11. červnem, zúčastnilo se ho tisíc respondentů.

Anketa
Kde plánujete strávit dovolenou?
V České republice
51.6 %
V zahraničí
36.6 %
Na dovolenou nepojedu
11.8 %
Celkem hlasovalo 1018 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků