Hlavní obsah
Vida! park je areál se 180 exponáty vysvětlujícími zákony vědy. Foto: Vladimír Klepáč, Právo

Brněnské centrum Vida! slaví páté narozeniny, zve do tajemného světa

Vědecký a zábavní brněnský park Vida!, který tvoří 180 strojů a zařízení vysvětlujících jednoduchou formou základy fyziky, chemie, biologie a mnoha dalších věd, slaví v těchto dnech páté narozeniny. Při této příležitosti otevírá novou expozici Digitárium. Jde o potemnělý sál, v němž se příchozí stane jen za pomoci pohybů rukou součástí počítačové hry.

Vida! park je areál se 180 exponáty vysvětlujícími zákony vědy. Foto: Vladimír Klepáč, Právo
Brněnské centrum Vida! slaví páté narozeniny, zve do tajemného světa

Vida! je jedním z pěti vědeckých center v Česku. Sídlí v komplexu brněnského výstaviště a podle hrubých odhadů do ní letos zavítá přes 280 tisíc lidí, což by byl její návštěvnický rekord.

V tomto roce se expozice rozrostla o venkovní část se zhruba 20 exponáty věnovanými vodě, pohybu a zvuku. V příštím roce je doplní dalších sedm strojů.

Pro Divadlo vědy, v němž animátoři předvádějí divákům nejrůznější pokusy, se připravuje pořad, který připomene nejúspěšnější akce Vida! parku za uplynulých pět let. Velkým lákadlem by se měl stát 3D film z produkce BBC o dinosaurech a právě nově vytvořená výstava Digitárium.

Vymyká se všemu

Svým zpracováním se naprosto vymyká všem výstavám, které dosud Vida! pořádala. Expozici připravili oceňovaní tvůrci počítačových her Vladimír Kudělka a Vojtěch Vaněk.

Digitárium má podobu 30 metrů dlouhého potemnělého kinosálu, v němž je pět pláten a pět stolků. Stačí nad každým ze stolků pohybovat rukama a projekce na plátně před ním se mění. Obraz je bez jediného dotyku ovládán pohybem. Hráč je tak poutníkem bez dotyku.

Ti nejúspěšnější z hráčů, kteří najdou nejvhodnější polohu rukou, otevírají nové a nové obrazové možnosti. Některé polohy dokonce umožňují propojit pět projekčních míst mezi sebou. Každá z projekcí je zcela jiná. Jde o procházky podivným virtuálním světem.

Vida! bude slavit své výročí ve velkém, a to již o příštím víkendu. Animátoři, jimž se v parku říká vidátoři, připravují pro hosty pořad, v němž předvedou, že lze zahrát melodii i s pomocí rostlin. Pokud je hráč napojen na speciální elektrodu, každý jeho dotyk s listem vydává jiný zvuk.

Připravuje se kvíz a pro dříve narozené bude dokonce připraven noční program. Ti se mohou těšit na After dark party. Příští pátek pro ně budou znalci míchat drinky a podávat pochoutky z molekulární kuchyně přímo mezi mechanickými exponáty, umožňujícími i simulaci zemětřesení, tornáda, záplav nebo předvádějícími činnost lidského srdce a dalších orgánů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků