Hlavní obsah
Čínská čtvrť Foto: Jana Jaderná America Tours

Nechte se okouzlit atmosférou Čínské čtvrti v San Francisku

Jistě každý, kdo byl v San Francisku, potvrdí, že to je město nádherné a velice zajímavé. Přispívá k tomu určitě i Čínská čtvrť, která se řadí k nejpestřejší a nejrušnější části tohoto města.

Čínská čtvrť Foto: Jana Jaderná America Tours
Nechte se okouzlit atmosférou Čínské čtvrti v San Francisku

Historie Čínské čtvrti se začala psát v 50. letech 19. století, kdy se v okolí Portsmouth Square usadili Číňané. Bylo to ale také místo opiových doupat a vykřičených domů. Dnes panuje ve čtvrti čilý obchodní ruch, ulice jsou přeplněné davy spěchajících drobných lidiček a mezi nimi kličkujících turistů.

Čínská čtvrť San Farancisco

Foto: Jakub Fučík

Vzduch je prosycený vůní z kuchyní a hojně uslyšíte vykřikování prodejců a trhovců lákajících vás na své zaručeně nejlepší produkty. Místní lidé nakupují zejména na ulici Stockton. Tam je soustředěna většina obchůdků s ovocem, zeleninou, masem, rybami, kořínky a žraločími ploutvemi, oříšky, čajem, zkrátka vše, na co váš mlsný jazýček dostane chuť.

Čínská čtvrť - obchůdek

Foto: Jana Jaderná America Tours

Rozhodně stojí za to zajít do některé z originálních restaurací a poobědvat či povečeřet s místními. Zážitek je to vskutku nezapomenutelný.

Čínská čtvrť - obchůdek

Foto: Jana Jaderná America Tours

Náměstí Portsmouth Square je i místem aktivního odpočinku, kde místní hrají deskovou hru go nebo karty, cvičí tai chi, zpívají, mezi nimi se honí děti a poletují holubi.

Čínská čtvrť - plán

Foto: Jana Jaderná America Tours

Vstupní bránou do čínského světa je Chinatown Gateway. Ke slavnostnímu otevření došlo v roce 1970. Podle vzoru obřadních bran v čínských tradičních vesnicích ji navrhl architekt Clayton Lee. Bránu tvoří tři oblouky, které jsou kryté šikmými zelenými stříškami. Vstup do ní střeží dvě kamenné lvice, jež mezi tlapami drží svá mláďata, která kojí.

Chinatown Gateway

Foto: Michal Kužel

Hlavní tepnou čtvrti je Grant Avenue. Najdeme zde obchody se starožitnostmi, vyšívaným hedvábím, drahými kameny a suvenýry. Většina domů na této ulici pochází z doby po zemětřesení v roce 1906 a postavené jsou v orientálním renesančním stylu.

Čínská čtvrť

Foto: Jana Jaderná America Tours

Zájmu turistů se těší také první katedrála postavená v Kalifornii – Old St Mary´s Cathedral.  Základní kámen byl položen v červenci roku 1853. Základy tvoří žula dopravená z Číny. Cihly byly vyrobené v Nové Anglii. Již při vánoční půlnoční mši v roce 1854 byla katedrála slavnostně otevřena. A že je stavba skutečně důkladně postavena, dosvědčuje fakt, že při ničivém zemětřesení v roce 1906, kdy většina města byla zničena, katedrála zůstala nedotčena. Následný zuřivý požár zasáhl i Čínskou čtvrť, přičemž po usednutí kouře bylo s úlevou zjištěno, že svatostánek odolal i tomuto živlu. Interiér s vitrážovými okny byl dokončen v roce 1909.

Autor : Irena Reiterová America Tours

Anketa
Jak se stravujete při pobytu v cizí zemi ?
Určitě preferuji místní stravu
80.5 %
Raději jím osvědčená jídla
16.3 %
Je-li možnost, spíše spoléhám na vlastní zdroje
3.2 %
Celkem hlasovalo 221 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků