Cedule návštěvníky pláže, která se nachází v hrabství Pembrokeshire, informují, že jim může hrozit za krádeže oblázků postih. „Kameny na této pláži jsou přirozenou ochranou. Jejich odnášení je trestný čin a pachatelé mohou být hnáni k trestnímu řízení,“ píše se na cedulích.

Podle britského zákona o ochraně pobřeží z roku 1949 hrozí za odnášení kamenů z veřejných pláží pokuta až 1000 liber, v přepočtu skoro 30 000 korun. Rada hrabství Pembrokeshire nicméně uvedla, že cedule nejsou jejím dílem, jinak by byly v několika jazycích, ne jen v angličtině.

Globální problém

Problém s odnášením oblázků neřeší jen v Pembrokeshire. Loni úřad obce St Gennys v anglickém Cornwallu pohrozil jistému turistovi žalobou v případě, že zcizené kameny nevrátí. Ten tak nakonec skutečně učinil, protože se obával případného postihu.

Krádežemi oblázků se zabývají také v Řecku, konkrétně na ostrově Skiathos a tamní pláži Lalaria. Odnášení kamenů může dramaticky přispívat ke změnám v krajině, erozi, při bouřích také hrozí záplavy. Oblázky fungují totiž jako jakási přirozená ochrana před vodou. Kdo bude při odnášení přistižen, koleduje si o pokutu kolem 25 000 korun.

Písek si turisté zase jednu dobu hojně odváželi ze sardinských pláží — stejně jako oblázky nebo mušle, přestože to zákon zakazuje. V takovém případě je postihem pokuta ve výši od 500 do 3000 eur (12 900 až 77 000 korun). Od krádeží kamenů zrazují i různé environmentální organizace, například Světový fond na ochranu přírody.