Hlavní obsah
Zákaz odnášení oblázků se vztahuje na pláž Lalaria na ostrově Skiathos. Foto: Profimedia.cz

Krádeže plážových oblázků budou tvrdě pokutovat i v Řecku

Za krádeže oblázků budou pokutovat už i v Řecku. Konkrétně na ostrově Skiathos a jeho turisticky populární pláži Lalaria, jež je dostupná pouze lodí. Úřady se obávají, že sběr kamenů může dramaticky přispět ke změnám v krajině. Přistižení zlodějíčci proto budou nuceni zaplatit pokutu v přepočtu až 25 700 korun, uvádí server Daily Mail.

Zákaz odnášení oblázků se vztahuje na pláž Lalaria na ostrově Skiathos. Foto: Profimedia.cz
Krádeže plážových oblázků budou tvrdě pokutovat i v Řecku

Na pláži už byly rozmístěny cedule, které turisty upozorňují, že si mají pořizovat fotografie, nikoli odnášet oblázky. Informace byly rovněž předány provozovatelům výletů na lodích, ale i rybářům v okolí, aby se zpráva rozšířila a návštěvníci si poté nemohli stěžovat, že o ničem nevěděli. Kdo by přesto některý z kamenů vzal a byl přistižen, bude potrestán pokutou od zhruba 10 300 korun až do zmíněných 25 700.

Oblázky z pláží jsou sice suvenýry zdarma, úřady ovšem turisty vyzývají, ať si pořizují raději něco, čím nepřispívají ke změnám v krajině. „Zakulaceným bílým oblázkům, které jsou k nalezení jen v určitých oblastech, říkáme lalaria. V posledních letech jsme spustili kampaň, abychom veřejnost obeznámili s faktem, jak jsou tyto kameny důležité pro ochranu pláže,“ uvedl Thodoris Tzoumas z turistické a kulturní asociace ostrova Skiathos.

Úbytek kamenů může vést například k erozi. Oblázky jsou také přirozenou zábranou proti povodním nebo při bouřích. Z toho důvodu například v Británii platí zákon, který jejich sběr zakazuje. A muž, který na jedné z pláží v Cornwallu kameny přesto vzal, byl nakonec nucen je tam dojet vrátit pod pohrůžkou žaloby. [celá zpráva]

Stejně tak platí na italské Sardinii zákaz vyvážení plážového písku. Někteří turisté si jím plnili sklenice, ale když byli na letišti odhaleni, museli zaplatit tučné pokuty. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků