Správa parku ke vstupům na duny nainstalovala cedule, které návštěvníky upozorňují, že vytvářet „písečné graffiti“ je zakázáno. Cedule informují v čínštině, angličtině a korejštině.

Za poslední dekádu bylo v parku zaznamenáno na 3000 incidentů, kdy byly do písku vyryty nějaké obrazce. Jen za loňský rok to bylo 228 případů, tedy o zhruba 28 víc než za rok 2017. Některé projevy vandalismu jsou podle správců ale viditelnější než jiné. Například letos v lednu do písku někdo vyryl 25 metrů široký nápis „Všechno nejlepší, Natalie“, v dubnu zase obličej opatřený jménem Sebastian, uvedla místní média.

Počet návštěvníků roste

Správa parku sice obrazce odstraňuje, přesto se však jedná o závažný problém. Na duny míří stále větší počet návštěvníků, v loňském roce dorazily přes tři miliony turistů, což je od roku 2009 30procentní nárůst. Podle statistik tvoří polovinu cizinci.

Nejsme si jisti, zda jsou místní pravidla správně chápána. Chceme však místo i nadále pro návštěvníky ochránit a zachovat jeho krásu,“ uvedl za správu parku Tomihisa Ikeuči.

Písečné duny Tottori se nacházejí nedaleko stejnojmenného města a ve stejnojmenné prefektuře na jihu Japonska. Jedná se o jedinou takto rozsáhlou oblast svého druhu v zemi.