Pláň Salar de Uyuni bývala kdysi dnem jezera, jenž se na území Bolívie nacházelo před nějakými 40 000 lety. Dnes je pánev významnou zásobárnou soli pro celou planetu, ročně se jí tu vytěží tisíce tun. Kromě toho jde ale také o jedno z nejvyhledávanějších míst v Bolívii.

Za sucha se až k obzoru táhne bílá pustina připomínající zasněženou pláň. Jakmile ale pořádně zaprší, stane se ze Salar de Uyuni obří přírodní zrcadlo. Záběry z dronu tu loni pořídil filmař Stefano Tiozzo právě v době, kdy pláň pokrývala dostatečná vrstva vody.

„Bylo to opravdu magické. Skutečně zajímavé ale je, že k tomuto úkazu většinou nedochází v srpnu, kdy jsem pláň navštívil, protože to bývá v Bolívii zima a je dost sucho,“ uvedl muž pro agenturu Caters News. „Připodobnil bych to k pozorování polární záře za léta. Hladina byla velmi mělká, méně než 10 centimetrů. Mohli jsme po pláni i pohodlně chodit,“ dodal Tiozzo.

Salar de Uyuni se rozkládá na více než 10 500 kilometrech čtverečních. Zajímavou destinací je i v době sucha, kdy se na povrchu vytvářejí solné krystaly připomínající tvar včelích pláství. Za vstupní bránu se považuje městečko Uyuni, kde si lze zařídit přes některou z agentur jednodenní výlet.

Mohlo by vás také zajímat:
Do Bolívie za nejdelší lanovkou na světě. Měří přes 17 kilometrů
Z argentinského knihkupectví se stal trhák. Ročně ho navštíví milion lidí
V Chile otevřeli epickou turistickou trasu přes 17 národních parků Patagonie
Do Ekvádoru na degustace. Nikoli však vína, ale exkluzivní čokolády