Každý den brzy ráno, když má většina lidí ještě hlubokou půlnoc, vklouzne 96letý Chuang Jün-fu do sandálů, popadne kyblíky s barvou a vyráží do ulic. Tři hodiny pak stráví malováním chodníků a zdí a rozšiřuje své velkolepé životní dílo, na němž začal před 10 lety pracovat. Kreslené postavičky střídají abstraktní zvířata a surrealistické výjevy, všechno mělo přitom na začátku jeden jediný význam — zabránit demolici bývalé armádní vesnice, v níž Jün-fu jakožto bývalý voják, dlouho žil.

Chuang se narodil v čínském Kantonu. Po druhé světové válce se zapojil do boje proti Mao Ce-tungovi a nakonec před jeho režimem spolu s miliony dalších lidí uprchnul na Tchaj-wan. Pro nově příchozí uprchlíky tam začaly vznikat jakési vesnice, které spravovala armáda.

Symboly, zvířata nebo postavy. To vše se v umělcově tvorbě vyskytuje.

Symboly, zvířata nebo postavy. To vše se v umělcově tvorbě vyskytuje.

FOTO: Profimedia.cz

Z dočasného ubytování se ale stal permanentní domov. V něm Jün-fu strávil posledních 40 let a za obranu Tchaj-wanu obdržel i zlatou medaili. Tamní vláda ale v 80. a 90. letech zahájila kampaň na demolici někdejších útočišť a z původních 879 vesnic jich aktuálně zbývá už jen 30. Mimo to i ta, které se dnes přezdívá Duhová.

Vděčit za to může právě Jün-fuovi, který ji díky svým malbám před zbouráním zachránil. „Kdysi tu bývalo na 1200 domácností, všichni jsme spolu žili jako jedna velká rodina. Ale pak se všichni odstěhovali nebo zemřeli a já zůstal sám,“ vzpomíná muž, který se nikdy neoženil a nezaložil ani rodinu. Neměl proto, kam jít.

Na barvu umělci přispívají i turisté.

Na barvu umělci přispívají i turisté.

FOTO: Profimedia.cz

Jedno léto obdržel od vlády dopis, že se má také vystěhovat. Místo toho vzal do ruky štětec a barvy a začal malovat. Nejprve u sebe doma, ale postupně malby doslova tryskaly zpoza jeho dveří do ulic vesnice.

Proti zbourání se postavili občané

V jednu noc roku 2010 zabloudil do barevných ulic jakýsi student, naprosto fascinován tvorbou stárnoucího amatérského umělce. Doslechl se o jeho osamělém tažení proti buldozérům a demoliční kouli, nafotil pár fotek a rozjel kampaň, v níž chtěl vybrat, co nejvíce peněz na koupi dalších barev. Sepsal také petici proti zbourání vesnice. „Lidé byli udiveni umělcovou vášní a zasáhlo je, že chtějí studenti tomu starému muži pomoci,“ uvedla vedoucí odboru kultury města Tchaj-čung Andrea I-Šan Jangová.

Málokterá plocha zůstane bílá.

Málokterá plocha zůstane bílá.

FOTO: Profimedia.cz

Za pár měsíců byl starosta města doslova zavalen desítkami tisíc mailů od občanů, kteří požadovali, aby zabránil demolici vesnice. Navzdory všem předpokladům to zafungovalo. Starosta rozhodl, že se z místa stane veřejný park. Jün-fuova práce tím ovšem neskončila. I nadále každé ráno vstává a svůj barevný svět rozšiřuje. „Lidé, kteří sem přijdou, jeho malby občas srovnávají s takovými umělci jako španělský malíř Joan Miró nebo japonský animátor Hajao Mijazaki,“ uvedl Lin Young Kchaj, který v Duhové vesničce vypomáhá.

A jak se umělcova práce dostávala do světa, přicházelo stále víc turistů. Podle oficiálních zdrojů navštívilo vesnici v roce 2016 více než 1,25 milionu lidí. A kdo chce, může Chuangovi přispět na další barvy, protože dokud bude naživu, ve svém uměleckém tažení nepřestane.