Jednalo se o první spolupráci Sydneyské univerzity a aerolinií Qantas, které dálkový let, jenž trvá kolem 17 hodin, provozují. Speciální zařízení, které na sobě dobrovolníci v průběhu cesty měli, měřilo celkový psychický stav, úrovně stresu a úzkosti, průběh spánku a následně i zotavování se z pásmové nemoci.

Jeden z dobrovolníků však výzkumníky zaskočil, když zjistili, že se pohyboval skutečně jen minimálně. Dokonce se museli několikrát ujistit, že zařízení fungovalo správně. „Věc, kterou nedokážeme pochopit, je to, jak málo se hýbal. Neudělal jediný krok,“ uvedl s údivem profesor Stephen Simpson ze Sydneyské univerzity.

Podle informací Independentu neměl muž důvod se hýbat, jelikož byl usazen v byznys třídě a cítil se velmi pohodlně. Záhadou je to, že během dlouhého letu ani jednou nevyužil toaletu. „Dospělý člověk totiž v průměru chodí močit čtyřikrát až sedmkrát denně, závisí ovšem na množství a druhu tekutin, ale i jídle,“ uvedl urolog Neil Grafstein z newyorské nemocnice Mount Sinai. Kolik toho ale onen pasažér snědl či vypil, se neví.

Výzkumníci z Charles Perkin Centre Sydneyské univerzity, kteří výzkum prováděli, se zabývají civilizačními chorobami, jako jsou cukrovka nebo obezita. V nynějším výzkumu by rádi odhalili více faktů o jet lagu, předtím ovšem musejí nasbírat potřebná data.