Jeskynní obydlí byla vykutána na úbočích hor v 17. století. Svým obyvatelům měla poskytnout stabilní teploty kolem 21 až 23 stupňů Celsia po celý rok, zatímco venku se za léta rtuť teploměru šplhala k 50 stupňům a v zimě padala k nule.

Jeden z posledních jeskynních domovů, který přetrval dodnes, je Amr Belhaj. Většina z původních 4000 obydlí byla zničena klimatickými změnami nebo prostým zanedbáním.

Jeskyni Amr Belhaj opustili její poslední obyvatelé v roce 1990, ale současný majitel ji nedávno nechal zrenovovat, aby přilákal klienty. Těmi jsou většinou domácí turisté, ale i zahraniční návštěvníci, kteří do země přijíždějí z pracovních důvodů. „Otevřel jsem jeskyni lidem, kteří chtějí strávit noc mimo město a trochu jinak,“ tvrdí Alaraby Belhaj, jehož předkům jeskyně patřila.

Počty turistů ale nejsou příznivé, a tak musel Belhaj už několikrát zavřít na celé dny. I přesto ale zůstává optimistický a doufá, že se turistický sektor vzpamatuje. Ten je po arabském jaru teprve v plenkách. Mnoho obyvatel ale doufá, že zahraniční návštěvníci budou chtít objevovat krásy jejich země, která nabízí mimo jiné 1700 kilometrů pobřeží, ale také mnoho míst zařazených na seznam UNESCO.