Slavný park Keukenhof je nizozemským evergreenem. Na jaře do něj míří všichni, kteří chtějí vidět okouzlující květinové záhony naaranžované do nejrůznějších obrazců a vzorů. Bývá tu ale obvykle dost rušno, během několika týdnů sem dorazí kolem miliónu lidí. A pokud jsou davy přesně tím, před čím se snažíte uniknout, nezklamou vás ani obyčejná tulipánová pole. Na ně můžete narazit zrovna v okolí Keukenhofu nebo obecně u městeček kolem Amsterodamu.

Tulipánová pole u Keukenhofu

Takto vypadalo loni na začátku května jedno z tulipánových polí u Keukenhofu. Bylo už znatelně prořídlé.

FOTO: Michael Švarc, Novinky

Hlavní sezóna tulipánů začíná v půli dubna a trvá ještě první týden v květnu, ale vždy záleží na počasí. Někdy mohou být už koncem měsíce tulipány z drtivé většiny sklizené nebo také povadlé či pošlapané.

Pole nejsou ničím ohrazená, takže není výjimkou, že s v nich procházejí turisté a pořizují fotografie. A i když už není záplava tulipánů zdánlivě nekonečná, stále to je působivý pohled, obzvlášť během slunečného počasí.

Hlavní tulipánová sezóna začíná zhruba v polovině dubna.

Hlavní tulipánová sezóna začíná zhruba v polovině dubna.

FOTO: Profimedia.cz

Nejen tulipány, ale i další druhy květin jsou pro Nizozemsko na jaře typické.

Nejen tulipány, ale i další druhy květin jsou pro Nizozemsko na jaře typické.

FOTO: Profimedia.cz

Pokud prohlídku tulipánových polí nechcete spojovat s návštěvou Keukenhofu a jste v Nizozemsku autem, zamiřte na východ od Amsterodamu do provincie Flevoland, kde se nachází takzvaná Tulip Route neboli tulipánová trasa. Ta by měla být tou vůbec největší tulipánovou stezkou v Evropě. Lze ji projet i na kole či projít pěšky.

Přečtěte si také:
Mlýny v Kinderdijku jsou jako z romantického obrazu

Mimo to se v Nizozemsku samozřejmě konají i pestrobarevné květinové festivaly. V Evropě snad není země, ze které by jaro tak pestrobarevně tryskalo na všechny strany.