„Stavba pokračuje podle harmonogramu, hotová je hrubá stavba včetně věže. Dál se bude pokračovat na hrubých omítkách, elektroinstalaci. Zpracovává se projekt ozelenění kopce a další úpravy zázemí pod kaplí,“ uvedl Čejka. Podle něj se vyrábějí okna pro kapli a schody do věže, radnice řeší bezpečnostní zařízení na kapli. „Dominanta města se pomalu dere k novému životu. Věříme, že přitáhne hodně turistů nejen z okolí, ale i z celé republiky,“ uvedl Čejka.

Město stavbu za 15 miliónů korun financuje z vlastních zdrojů, vyhlásilo také sbírku, do které se hlásí občané. Místní chtěli obnovit kapli už v minulosti. „Na podněty občanů dříve nebylo reagováno, i když v padesátých letech byly uskutečněny dvě sbírky na obnovu kaple a peníze se použily na jiné aktivity,“ uvedl Čejka.

Kapli dorazili Němci

Původní kaple byla v lokalitě na Starém hradě postavena v roce 1703. Jejím zakladatelem byl podle webu www.starybzenec.cz hrabě Erdman Pruskovský z Pruskova, který dal kapli postavit na místě původního gotického hradu. Kaple byla v barokním slohu.

V roce 1915 do svatyně uhodil blesk a památka musela být obnovena. Katastrofou pak byl konec druhé světové války. Ustupující německá vojska objekt 18. dubna 1945 podminovala a zničila. Cílem bylo zabránit jeho využití jako pozorovacího stanoviště a zároveň význačného orientačního bodu v okolí.