Na mozaiku, dlouhou zhruba 26 metrů, narazil farmář z Akaki, ale trvalo několik let, než místní úřady oblast plně odkryly. „Mozaika je jediná svého druhu, jaká se kdy na Kypru našla, a je jedna z devíti mozaik zobrazujících scény z hipodromu z období starověkého Říma,“ uvedla vedoucí archeoložka Fryni Hadjichristofiová, specializující se na mozaiky.

Mozaiková podlaha je bohatě zdobená geometrickými tvary, zachycuje několik scén závodů vozatajů v aréně na dvoukolových vozech tažených čtyřspřežím. Výjev je doplněný popiskem ve starořečtině, znalci se domnívají, že se s největší pravděpodobností jedná o jména koní. „Byla jsem u vytržení, když jsem to poprvé uviděla,“ vzpomíná Hadjichristofiová.

Mozaika byla nalezena pod tratí, kudy kdysi vedla železniční dráha, v oblasti známé spíše díky pěstování kvalitní zeleniny a brambor než archeologickými nalezišti. „Původ mozaiky je ještě stále záhadou, může být součástí domu nějakého bohatého člověka, ale to vyžaduje ještě další prozkoumání,“ dodává Hadjichristofiová.