Velmi naturalistické muzeum láká na mnoho unikátních exponátů, z celkových 750 je to jen 180 velikých mučidel posbíraných po celém světě. Jedním z nejznámějších předmětů je kolo, které se používalo k lámání kostí kriminálníků, předtím než byli popraveni.

Jiným chronicky proslulým nástrojem je také rakev s ostny, ve které trestanci umírali příšerně bolestivou smrtí. Aby Wahab dodal exponátům na autentičnosti, používá figuríny, aby si lidé lépe dokázali představit, jak v minulosti probíhalo útrpné právo.

Myšlenku na založení muzea dostal Wahab poprvé při výletu do Iráku v roce 2002. Navštívil totiž dům bývalého prezidenta Husajna, který byl známý tím, že popravoval a mučil lidi, kteří se mu znelíbili. „Navštívil jsem Husajnův dům s jedním místním, který hrozně zblednul, když jsme vešli. Prý i ptáci se přes to místo bojí přeletět, kvůli jeho minulosti,“ řekl Wahab pro agenturu AP.

Gilotina i kyvadlo

Později se začal o mučení zajímat detailněji, četl nejrůznější knihy a inspiroval se mnoha západními muzei. „Nakonec se mi podařilo shromáždit nejvíc mučicích nástrojů na světě. Mám tu dokonce i funkční gilotinu nebo nechvalně proslulé kyvadlo jako z Poeovy Jámy a kyvadla,“ dodává.

Sesbírat tolik unikátních předmětů ovšem nebylo vůbec jednoduché. Tvrdí, že to není jako sbírat například starý nábytek, protože dnes jsou tato stále fungující zařízení dost často ukrytá před zraky veřejnosti. Wahab uvažuje, že celé muzeum přesune do USA, jelikož egyptské úřady ne zcela podporují takovou instituci, jakou je muzeum mučidel.