Rozlehlý národní park ukazuje v průběhu roku příchozím turistům několik tváří. V období sucha místo působí jako poměrně nehostinná poušť, silný vítr vytváří pozoruhodné písečné duny a nejrůznější obrazce, a po známce jakékoli vegetace není ani stopa. Od ledna do června ovšem nastává dešťová sezóna a prohlubně mezi dunami tak zaplní voda, která vytváří křišťálově čisté laguny.

Nejlepšími měsíci pro návštěvu jsou červenec a srpen.

Nejlepšími měsíci pro návštěvu jsou červenec a srpen.

FOTO: Profimedia.cz

Nejlepším obdobím pro návštěvu národního parku je červenec a srpen, kdy oblast netrápí přívalové deště ani neúnosné vedro. A kdyby přeci jen teplo bylo, ve smaragdových vodách lagun se mohou turisté zchladit, pokud je hladina dostatečně vysoká.

Při dostatku vody se dá v lagunách koupat.

Při dostatku vody se dá v lagunách koupat.

FOTO: Profimedia.cz

Přístup do oblasti je zajištěn džípy, které návštěvníky dovezou z městečka Barreirinhas až do srdce písečných dun. Ačkoli je pohyb po parku volný, nedoporučuje se moc vzdalovat od průvodce a skupiny — na tak rozlehlém prostranství totiž není vůbec žádný problém se ztratit.

Vzhledem ke své vzdálenosti od tradičnějších turistických cílů Brazílie, park Lencóis Maranhenses na své plné objevení turisty teprve čeká.