Lindos není sice velké město, ale ztratit se v něm dá cíleně na několik hodin. Zářivě bílé domy, do kterých se většinu dne opírá ostré slunce, jsou na sebe velmi nahuštěné a vytvářejí tak bludiště z úzkých uliček. Ty ovšem poskytují stín před neúnavným žárem. Místní říkají, že když je na Rhodosu 26 stupňů Celsia, v Lindosu je ještě minimálně o dva stupně tepleji. Pokud se tedy rozhodnete vyrazit na výlet, je lepší si přivstat a být v městečku už kolem deváté.

Ačkoli by si Lindos vystačil pouze se spletitými uličkami, ve kterých jsou na každém rohu vyložené suvenýry nebo šipka k taverně, hlavním lákadlem je především stará řecká akropole vysoko na kopci. Nahoru můžete pěšmo, anebo pokud se v tom vedru necítíte na šlapání, na hřbetě osla. Nutno podotknout, že ačkoli leží hrad a akropole poměrně vysoko, ani jedna z cest, které nahoru vedou, nejsou nijak strmé a fyzicky náročné.

Nejen tepleji, ale i dráž

Vstupenka do areálu pro dospělého je za 12 eur (zhruba 324 korun), výhledy, které se odsud naskytnou, ovšem stojí za to. Nejenže historie z místa přímo sálá, okouzlující je i krajina — i když je drsná a pustá a v dohledu nejsou prakticky žádné stromy.

Lindos byl založen už v 10. století před naším letopočtem a chrám Athény Lindské svojí konečnou podobu získal 300 let před Kristem. Ve středověku ho zakryla pevnost rytířského řádu Johanitů, která sloužila k ochraně před Osmanskou říší.

Výhledy z akropole stojí i za výšlap.

Výhledy z akropole stojí i za výšlap.

FOTO: Michael Švarc, Novinky

Podobu dostal chrám 300 let před naším letopočtem.

Podobu dostal chrám 300 let před naším letopočtem.

FOTO: Michael Švarc, Novinky

Výhodou brzkého vstávání není pouze snesitelnější teplota, ale i menší počet turistů. I když o tom, že v Lindosu je vždy tepleji než na zbytku Rhodosu, slyšelo už asi více lidí.

Samotné město ukrývá pod strání akropole ještě pozůstatky řeckého amfiteátru. Ten je ale oplocený, takže až přímo do něj se nedostanete. I tak je zajímavé vidět místo, kde se před mnoha staletími odehrával společenský život. Zajít můžete i do místního kostelíka. Jelikož jsou v Řecku pravoslavní křesťané, výzdoba náboženských budov je od těch našich poněkud odlišná, na někoho možná dost kýčovitá, přehnaná a přezlacená.

Ráno a dopoledne není v Lindosu tolik turistů.

Ráno a dopoledne není v Lindosu tolik turistů.

FOTO: Michael Švarc, Novinky

V mnoha tavernách ve městě zase můžete ochutnat to nejlepší z řecké kuchyně. Ale s cenami je to obdobné jako s teplotou.

Jelikož je městečko jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů na ostrově, místní podnikatelé toho využívají. Ale kdo by odolal takovým pochoutkám, jako jsou špízy souvlaki, pečené jehněčí maso kleftiko anebo chladivý předkrm tzatziki z okurek a bílého jogurtu?

Přečtěte si také:
Na řeckém ostrově se setkávají dvě moře, liší se i čistotou