„Nacházíme se v recepčním sále, který má celou podlahu udělanou z mozaiky. Domníváme se, že je jedna z vůbec největších na světě. V Hišámově paláci má rozlohu zhruba 827 metrů čtverečních,“ říká generální ředitel palestinského ministerstva kultury Iyad Hamdan. Dodává, že ze vstupní haly pokračuje podlaha do odpočívací komnaty, osobních prostor chalífů. Zde se nachází také takzvaná mozaika Strom života.

Mozaika byla v paláci poprvé objevena v roce 1930. Její stáří se ovšem datuje až do 8. století našeho letopočtu, kdy byl Hišámův palác také vybudován. Podlaha je inspirována raným islámským a byzantským uměním. Památka se nachází dva kilometry od Jericha a sloužila jako zimní palác, patřily k ní ještě lázně a rozlehlý hospodářský statek.

Komplex měl v minulosti také střechu, kterou však podle odborníků smetlo zemětřesení. Hamdan ovšem tvrdí, že lázeňská i palácová část by v budoucnu měla střechu opět mít, aby ochránila mozaiku před přírodními vlivy. „Zatím jsme podlahu přikrývali izolačními materiály a hlínou, nečekané podmínky by mohly negativně ovlivnit její stav,“ dodal.