První školu v Lagosu spustil nadšenec Godpower Pekipuma, který vyrůstal nedaleko zdejší pláže Tarkwa Bay. Surfování propadl po zhlédnutí tematického filmu, od té doby už uplynulo 15 let. „Tehdy jsem ani nevěděl, že mají nějaká specializovaná prkna, myslel jsem si, že to je obyčejná dřevěná deska. Ale byl jsem neuvěřitelně fascinován a hrozně jsem toužil se surfování naučit,“ řekl Pekipuma.

V posledních letech se podle něj zájem o surfování minimálně v Lagosu zvedl. Rozhodl se proto založit si školu a dávat lekce začátečníkům. Ti, kteří disponují vlastním prknem, zaplatí devět dolarů, zhruba 220 korun, se zapůjčením prkna 16 dolarů, zhruba 400 korun. „Viděla jsem video, jak se dá ve zdejší laguně surfovat, a říkala jsem si, proč to nevyzkoušet. Lokalita je příjemná,“ tvrdí jedna ze studentek Rosie Collyová.

Stále drahé hobby

Podle Pekipumy má před sebou surfování v Nigérii ještě dlouhou cestu, mnohé lidi totiž odrazuje i vysoká cena vybavení. Prkna jsou drahá a musela by se dovážet z Jihoafrické republiky. Sám Pekipuma jich nemá tolik, aby je mohl půjčovat mimo své lekce.

„Snažím se teď stát členem Mezinárodní surfařské asociace, což mi umožní naučit se další nové dovednosti,“ svěřil se Pekipuma. V dlouhodobém výhledu by se chtěl stát prvním Nigerijcem, který se zúčastní surfařské soutěže, aby mohl tento sport ve své zemi více promovat.