Mnoho staletí byla obec Inveraray krajským centrem a sídlem vévody z Argyllu. Od poloviny 18. století se na radnici konaly soudy a suterén pod síní sloužil jako lokální vězení. Podmínky, ve kterých trestanci přebývali, byly žalostné a o útěk se pokusilo mnoho vězňů. Spousta z nich i úspěšně. Proto se městští zástupci rozhodli prostory věznice přesunout na nové místo.

Nová budova byla dokončena v roce 1848 a byla k vězňům mnohem přívětivější — měla topení a plynové osvětlení. Tak či tak v provozu dlouho nebyla, k jejímu uzavření došlo z ekonomických důvodů už koncem srpna 1889, jelikož menší nápravná zařízení byla nákladná na provoz a příliš se nevyplácela.

Příběhy trestanců i hon na duchy

Pro veřejnost se věznice otevřela o celé století později, návštěvníci mohou porovnat starou budovu s novou, aby se sami přesvědčili, jak rozdílné podmínky v nich panovaly. Průvodci v dobových kostýmech autentický zážitek ještě umocňují. K vidění je také mučicí místnost, ve které se návštěvníci mohou dozvědět, jaké formy trestů se na zločince uplatňovaly, ať už to bylo lámání prstů nebo vypalování značek na tělo.

V rámci prohlídky se mohou turisté nechat zavřít do jedné z cel, většinou kvůli fotografii na památku, nebo aby si navodili pocit, který za mřížemi prožívají vězni.

Mimoto je věznice Inveraray jednou z nejznámějších skotských lokalit, kde údajně straší. Vydalo se tam již několik skupin lovců paranormálních aktivit a dodnes muzeum umožňuje lidem, aby přišli nějaké duchy „lovit“. Taková noc ovšem vyjde na 300 liber, což je v přepočtu zhruba 9500 korun.

Obce kromě této populární turistické atrakce láká také na skvělé jídlo, okolní panoramata a historii.