Zemětřesení v Nepálu nezasáhlo jen horolezce. Usmrtilo více než osm tisíc osob a dalších 21 000 lidi jej přestálo se zraněními. To, že po 41 letech žádný z horolezců nestanul v loňském roce na vrcholu, je tak do značné míry důsledkem toho, že byla hora pro horolezce od ničivého zemětřesení dlouho uzavřena.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Nepálská vláda sice nejdříve apelovala na horolezce, aby své expedice po lavinovém neštěstí nerušili, ale zničené žebříky a další otřesy počátkem května dobrodruhy přiměly plány na pokračování horolezecké sezóny opustit.

Nejtragičtější rok

Loňský rok byl z pohledu úmrtí na hoře nejtragičtější. I kdyby se počítalo s tím, že tam zahynulo 16 osob, což je nejnižší odhad, je toto číslo horší než doposud nejhorší rok, kterým byl 1996. Tehdy na hoře zemřelo 15 osob. Počet úmrtí přesáhl desítku i v letech 1982 a 2006, kdy na Everestu zahynulo shodně 11 lidí.

Video

Záznam laviny v základním táboře na Mount Everestu

„Shrnutí loňského roku na Everestu je do značné míry také o lidské tragédii, kdy tisíce lidí přišly o život, daleko více jich ztratilo domov a mnoho dalších ztratilo svou obživu. Zemětřesení jsou kruté bestie, přírodní neštěstí, která udeří bez varování a ničí zcela náhodně,” shrnul loňskou sezónu na svém blogu známý horolezec Alan Arnette v příspěvku, který nazval příznačně – Vrcholy nehrají roli.

Neúspěšný Japonec

Hora se znovu otevřela turismu v srpnu, přičemž jediným horolezcem, který získal povolení na výstup a pokusil se o něj, byl japonský horolezec Nobukazu Kuriki, pro kterého to byl pátý pokus během posledních šesti let. Z předchozích pokusů o výstup mu zůstal jen jeden prst, o zbylé ho připravily omrzliny. Selhal nakonec i při svém pátém pokusu, kdy koncem října vzdal svá snažení 700 metrů pod vrcholem.

„Uvědomil jsem si, že když půjdu dál, nebudu schopen vrátit se zpět živý,” řekl tehdy Japonec.