Věž je pozoruhodná pro návštěvníky krajského města již nyní. V budoucnu by se mohla stát i turistickou atrakcí. Majitelem kostela je římskokatolická církev. Ústecká komunitní nadace nabídla, že na zpracování projektu a případnou realizaci získá peníze od soukromých dárců.

„První dary už přišly ve výši zhruba 100 000 korun, za ně financujeme právě zaměření stavby. Je to velmi náročný proces, a jen sehnat firmu, která byla technicky schopna tak složitou stavbu, jako je šikmá věž, precizně zaměřit, nebylo jednoduché," uvedla zástupkyně nadace Kateřina Valešová.

Tři oslovení specialisté zakázku odmítli, unikátní stavbu nakonec zaměřila firma, která využila speciální zařízení v podobně 3D scanneru.

Dárci možná dostanou schod

Další peníze získané nadací jsou určeny na vypracování architektonických návrhů. Ujme se jich architekt Martin Rajniš, který je známý hlavně jako autor nové Poštovny na Sněžce.

Definitivní podobu nového přístupu na věž by pak vybírala odborná komise zahrnující zástupce církve a památkářů.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem

FOTO: Libor Zavoral, ČTK

Na samotnou stavbu připravuje komunitní nadace veřejnou sbírku, která by mohla mít formu symbolického prodeje jednotlivých nových schodišťových stupňů. Zájemci by tak mohli vlastnit konkrétní schod do věže.

„Zda se nakonec věž otevře veřejnosti, a jaká bude definitivní podoba nového přístupu, bude záležet na rozhodnutí církve jako majitele stavby," uvedla Valešová.

Jestli by se na případném provozu věže nějakým způsobem podílelo město, zatím není jasné. „Jednání mezi statutárním městem Ústí nad Labem, arciděkanem Miroslavem Šimáčkem a Ústeckou komunitní nadací probíhají," řekla mluvčí magistrátu Jitka Stuchlíková.

Věž ústeckého kostela se vychýlila kvůli válečnému bombardování.

Věž ústeckého kostela se vychýlila kvůli válečnému bombardování.

FOTO: Libor Zavoral, ČTK

Šikmá věž kostela Nanebevzetí Panny Marie se ve svých 60 metrech výšky odklání od vertikály o více než dva metry.

„Je nejšikmější věží v České republice i daleko za hranicemi okolních států. Ke svému hendikepu přišla za druhé světové války, po zásahu leteckou pumou se naklonila a praskla. Tehdy to vypadlo, že brzy spadne. Později ji ale Ústečané podepřeli dřevěnou konstrukcí a nakonec byla složitě zajištěna pomocí betonové injektáže do základů a železobetonového krunýře uvnitř věže," popsal ústecký historik Martin Krsek.

Při bombardování spadla původní schodišťová přístavba, kterou se na věž chodilo, při rekonstrukci už obnovena nebyla. Dnes je možné se na věž dostat jen krkolomnou cestou přes podkroví chrámové lodě.

Mezi dosavadní největší atrakce v Ústí patří lanová dráha k zámečku Větruše, hrad Střekov a zoologická zahrada. Turisté hojně navštěvují i rozhledny, z nichž se nabízí pohled na údolí Labe.

Letos chce město otevřít naučnou stezku Větruše, která povede k Muzeu civilní obrany, cyklistům by mělo sloužit nové informační centrum u nádraží a rozšířit by se mohla osobní lodní doprava. I letos bude pokračovat projekt pro rodiny s dětmi Labská královna.