Hrad s jedním jediným hotelovým pokojem byl postaven z tisíců kilogramů písku: zdi, strop i sochy zdobící pokoj, to vše je z tohoto materiálu. „Napadlo nás to, když jsme viděli hotely z ledu, jaké jsou například ve Finsku nebo ve Švédsku," říká ředitelka hotelu v jihonizozemském městě Oss Maud Van Leeuwenová.

V ledových hotelech spí zdaleka přicházející turisté na lůžku vytesaném z ledu v pokojích, kde teplota neklesne pod mínus osm stupňů Celsia. V Ossu tak tvrdé podmínky nejsou. Ovšem stejně jako ve Švédsku nebo Finsku je i zdejší pokoj zamýšlen jako pomíjivé dílo. „Máme hodně umělců, kteří pracují stejně tak dobře s ledem jako s pískem, a tak jsme si řekli, proč bychom nemohli postavit písečný hotel," vysvětluje Van Leeuwenová.

Písečné zdi jsou zpevněné, aby návštěvníkům nehrozilo žádné nebezpečí.

Písečné zdi jsou zpevněné, aby návštěvníkům nehrozilo žádné nebezpečí.

FOTO: Profimedia.cz

V Nizozemsku byly postaveny dva hotely, jeden na severu a druhý na jihu, v rámci každoročních festivalů skulptur z písku. Na festivalu v Ossu vznikla třicítka soch dinosaurů či robotů pod názvem Cestování v čase, ve Sneeku na severu země mohli návštěvníci zase cestovat po Asii. „Pro někoho je přespání v písečném hradu dětský sen, pro jiného je to dobrodružství," uvádí Van Leeuwenová. Pro další to je příležitost, jak něco oslavit, dodává.

Nábytek z písku není.

Nábytek z písku není.

FOTO: Profimedia.cz

Písečný hrad vzbudil velký zájem jak u Nizozemců, tak u zahraničních turistů. Erwin z malého městečka v centrální části Nizozemska se zde rozhodl oslavit kulaté výročí vztahu s přítelkyní. „Chtěl jsem něco speciálního a také jsem si chtěl splnit svůj dětský sen: spát v písečném hradu," říká.

Ti, kdo by se obávali nepohodlí, se nemusejí nijak znepokojovat: nábytek není z písku a podlaha je pokryta šedým kobercem. Pokoj je vyzdoben písečnými sochami představujícími mimo jiné královnu Kleopatru či erb města Oss. „Pokoj byl nejprve zkonstruován z dřevěných panelů, které pak byly pokryty pískem. Když se dotknete zdi, ucítíte, že je písek velmi tvrdý: do písečné směsi totiž byl přidán klíh, aby bylo zaručeno, že se zdi nezřítí," objasňuje Van Leeuwenová.

Písečný hrad nepostrádá ani koupelnu.

Písečný hrad nepostrádá ani koupelnu.

FOTO: Profimedia.cz

Zrnka písku tedy rozhodně po pobytu v písečném hradu v Ossu v kufru návštěvníkům nezůstanou. Za jednu noc se tu platí v přepočtu asi 4000 Kč. Oba hotely, v Ossu a Sneeku, budou na zimu zrušeny, ale příští rok se zase otevřou u příležitosti festivalů sochařského umění v těchto městech. Myšlenku možná převezmou i ve Velké Británii a v Německu.